Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Měnový výbor Fedu: Americká ekonomika v následujících měsících zpevní a inflace poroste

12.04.2018 | 11:32 0 Komentářů

Fed zveřejnil zápis z březnového jednání měnového výboru FOMC, kdy došlo k jednomyslnému zvýšení cílové úrokové míry federálních prostředků o 25 bazických bodů na 1,5 – 1,75 %. Objevily se ovšem i obavy, a to zejména od dvou členů výboru, že by se mělo zvyšování odložit do doby, kdy bude k dispozici více důkazů, že se inflace skutečně přibližuje 2% inflačnímu cíli.

Všichni členové nicméně očekávají, že ekonomika USA v následujících měsících dále zpevní a inflace bude růst, což vytváří prostor pro pokračování v cestě zvyšování sazeb. Vývoj spotřeby a trhu práce v minulých několika kvartálech je podle členů v souladu s pokračujícím trendem růstu nad svým potenciálem.

Téměř všichni členové se shodli, že nejvhodnější bude pokračovat v postupném zvyšování sazeb, ovšem výbor také diskutoval možnou změnu z akomodativní měnové politiky na neutrální.

Výbor očekává, že hrubý domácí produkt poroste tempem 2,7 % v roce 2018 a 2,4 % v 2019, zatímco prosincové odhady očekávaly růst 2,5 % v 2018 a 2,1 % v 2019. Případné hrozby výbor vidí zejména v možnosti vypuknutí obchodních válek.

Zdroj: CNBC, Federal Reserve

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.