Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Měď roste z obavy nad stavem nabídky

16.05.2008 | 13:28 0 Komentářů

Cena mědi v pátek znovu rostla a následovala ostatní kovy když obavy nad stavem nabídky převážily medvědí sentiment a slabost poptávky OECD a v Číně. Čtvrteční obchodování podpořily lepší než očekávané výsledky HDP Něměcka a oslabující dolar.

Cena mědi s tříměsíéčním dodáním uzavírala v Londýně na $8,297 za tunu oproti středečním $8,130/t a dnes dopoledne rostla o 60dolarů na $8,357 za tunu.

Znepokojení na trhu přetrvává ohledně přerušení nabídky klíčových producentů Peru a Chile kde horníci často stávkují za vyšší mzdy a bezpečnost práce. Zásoba monitorovaná LME klesla od počátku roku o třetinu.

Čínská poptávka letos nečekaně slábne, exportéry odrazuje vysoká cena červeného kovu a vyčkávají. Ve střednědobém výhledu se čeká robustní tažena rychle expandující ekonomikou a poptávkou v energetice, klíčového stavebnictví a průmyslu. Medvědími faktory mohou být pro tento rok klesající poptávka OECD, očekáváný přebytek mědi na trhu výši 25 tis tun a silnější kurz dolaru.

Týdenní zásoba monitorovaná Shanghai Futures Exchange stoupla o 0,76% na 51 507tun. Denní zásoba monitorovaná London Metals Exchange ve čtvrtek klesla o 575t na 120 850tun.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.