Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Měď atakuje osmiměsíční maximum

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Na nejvyšší hodnotu za posledních téměř 8 měsíců poskočila v rámci včerejší obchodní seance na burze Comex division New York Mercantile Exchange cena nejaktivnějšího červencového futures kontraktu na měď. Příčinou se staly včerejší zprávy o zvyšování maloobchodních prodejů v U.S. a rostoucích objemech dovozu mědi do Číny. Podle kanceláře čínské národní celní správy v Pekingu vzrostl objem importu mědi do Číny v květnu oproti předešlému měsíci o 6 % na rekordních 422.666 metrických tun. Podle amerického ministerstva obchodu zaznamenal prodej mědi ve Spojených státech v měsíci květnu nárůst o 0,5 %. Růst ceny mědi podporovaly od února letošního roku také klesající zásoby zmíněné komodity monitorované burzou London Metal Exchange, jejichž objem se od konce února letošního roku snížil o 46 % na celkových 293.175 metrických tun.

Futures na měď s červencovým termínem dodání posílil v rámci včerejší obchodní seance na burze Comex o 7,8 centů (3,3 %) na uzavírací cenu 244,5 centů za váhovou libru (244,5 USD za metrickou tunu).

Podle mnoha analytiků je však nutné pamatovat na skutečnost, že od počátku letošního roku je Čína v podstatě jedinou zemí nakupující měď ve velkém. Důvodem je jak zvýšená spotřeba mědi v rámci probíhajících protikrizových opatření, zaměřených z velké části na další rozvoj domácí infrastruktury, tak tvorba strategických rezerv a doplňování velkoobchodních zásob. Otázkou tak zůstává, kdy budou tyto čínské kapacity naplněny, a kdy zaznamená poptávka po mědi ze strany jejího největšího světového spotřebitele dlouhodobější pokles.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.