Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Mayová odjíždí z Bruselu s prázdnou

14.12.2018 | 14:30 0 Komentářů

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu. Jediným hmatatelným východiskem čtvrtečního jednání je zdůraznění lídrů EU, že tzv. irská pojistka, která je hlavním zádrhelem v Británii, by byla v případě aktivace jen dočasným řešením. O dohodě o brexitu už znovu vyjednávat není možné.

Mayová jela do Bruselu s vírou alespoň náznaku možného řešení tzv. irské pojistky a podpory lídrů sedmadmavíctky. Dvoudenní summit EU však nebude měnit dosavadní kurz, kde by měly být vyřešeny především problémy migrace a dezinformace či ochrany klimatu. Její žádost o vyřešení irské pojistky nebyla vyslyšena a po tříhodinovém jednání v noci na dnešek musí Mayová uznat, že lepší dohody již dosáhnout nelze. Britské poslance tak premiérka bude muset uspokojit sama bez další pomoci EU. Britský tisk mluví o ponížení a katastrofálním výkonu Mayové, který prý přišla a požádala EU, aby vyřešila problém za ni.

EU zároveň řekla, že je připravena začít vyjednávání o budoucích obchodních dohodách jakmile Británie v březnu opustí unijní blok. To stejné platí o irské pojistce, kterou by měla vystřídat nová dohoda, takže pojistka by existovala jen po nezbytně dlouho dobu. Podle závěrů čtvrtečního jednání je dokonce pevným rozhodnutím, že na dohodě u budoucím partnerství bude unie rychle pracovat, aby řešení celního režimu mezi Irskem a Severním Irskem existovalo k 31.12.2020. Unie za dohodou, kterou se společně s politickou deklarací podařilo vyjednat, dále stojí a je tak nyní pouze na britské premiérce, zda se jí podaří dohodu prosadit v parlamentu.

Irská pojistka

Protokol o Irsku a Severním Irsku zahrnutý v dohodě by se spustil v červenci 2020, pokud by se Londýn s Bruselem nedohodly na podobě budoucích vztahů zaručující hladký provoz na irské hranici. S příchodem roku 2021 by začal platit tento záložní plán, který by tvořil jednotný celní prostor unie s Británií. Zároveň se počítá se zachováním některých pravidel evropského jednotného trhu v Severním Irsku.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.