Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Mastercard dostala posvěcení od čínské centrální banky ke clearingu plateb

11.02.2020 | 13:38 0 Komentářů

Americká společnost Mastercard obdržela povolení od čínské centrální banky k poskytování služby zprostředkování plateb pro tamější banky.

Mastercard získala povolení ke zpracování bankovních plateb v Číně a tím tak získala přístup k transakcích v hodnotě 27 bilionů dolarů. 

Krok čínské centrální banky signalizuje, že země se rychleji posouvá k otevírání svých finančních systémů, což je část obchodní dohody se Spojenými státy.

Mastercad a její partner NetsUnion Clearing corp. budou muset dokončit přípravné práce během jednoho roku, uvedla centrální banka.

Mastercard rozhodnutí CB hodnotila jako povzbudivé s tím, že Čína je pro společnost jeden z nejdůležitějších trhů. V prohlášení je uvedeno, že bude nutné další potvrzení po tom, co se všechny přípravy dokončí.

Čínské trhy se letos otevírají světu a umožňují zahraničním firmám provozovat společnosti se zaměřením na pojišťovnictví, správu aktiv či investiční bankovnictví. V roce 2015 Čína umožnila zahraničním poskytovatelům clearingu získat licenci založením své vlastní jednotky nebo akvizici místní společnosti, což vyústilo ve státní monopol China UnionPay Co.

Jako část obchodní dohody slíbili čínští regulátoři, že maximálně během 90 dní zváží žádosti poskytovatelů servisu zpracování elektronických plateb od firem jako jsou Mastercard, Visa Inc. a American Express Co.

Mastercard a Visa si po dlouhou dobu stěžovali, že je Čína staví do pozice, kdy budou muset čelit velkým domácím hráčům na trhu, na němž během posledních lete doslova explodovaly mobilní platby. Ty v roce 2018 dosáhly 27 bilionů USD.

Čína má v současnosti v oběhu 8,2 mld. karet z nichž je asi 90 % debetních.

Akcie Mastercard (MA) v předobchodní fázi posilují o 1,43 %.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.