Středa 22. září. Svátek má Darina.

Maloobchodní tržby zklamaly a zůstávají pod tlakem

13.01.2010 | 10:48 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v listopadu meziročně poklesly o 4,9 %, což výrazně zklamalo očekávání (AFT: -2,5 %; trh: -1,0 %). Za propadem stál nečekaně prudký pokles tržeb prodejů aut (-11,0 %), přitom výsledky se již srovnávají se sníženou základnou (-16,2 % v listopadu 2008). Ovšem i maloobchod (bez moto segmentu) vykázal pokles tržeb o 2,2 % kvůli nižším tržbám za nepotravinářské zboží (-4,2 %). Tržby za potraviny stále těží z poklesu cen, protože i přes nominální pokles o 2,6 % reálně vzrostly o 1,1 %. Výsledky negativně ovlivnil nižší počet pracovních dní (-1 den).
Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně klesly o 2,9 % a meziroční pokles se prohloubil na 6,1 %. Maloobchodní tržby v meziročním srovnání klesají již 14 měsíců v řadě.
Listopadová data jsou nečekaně slabá. Meziměsíční pokles (-2,9 % m/m) je nejvyšší za posledních 20 měsíců. Slabost vykázaly všechny hlavní složky, nejvýrazněji prodeje aut, kde prodeje po sezónním očištění meziměsíčně poklesly o 5,2 %. Spotřebitelskou poptávku stále více utahuje kombinace negativních faktorů – vyšší nezaměstnanost, minimální růst mezd a přísnější úvěrování. Spotřebitelská poptávka by měla zůstat pod tlakem i na začátku příštího roku v důsledku nárůstu nezaměstnanosti. Celoroční pokles maloobchodních tržeb v tomto roce odhadujeme na úrovni 4,5 %. Letos očekáváme spíše stagnaci.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.