Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Maloobchodní tržby v USA zklamaly

13.03.2008 | 15:26 0 Komentářů

Maloobchodní tržby – únor                               Maloobchodní tržby bez prodejů aut – únor
skutečnost:: -0,6% m/m                                    skutečnost: -0,2% m/m
očekávání: +0,2%                                            očekávání: 0,2%
předchozí: 0,4% (revize z 0,3%)                     předchozí: 0,5% (revize z 0,3%)
Americké maloobchodní tržby v únoru nečekaně nominálně klesly o 0,6 procenta. Pokles zaznamenaly i tržby bez moto segmentu (-0,2%). Data jsou zklamáním a ukazují, že spotřebitelská poptávka,která reprezentuje dvě třetiny americké ekonomiky zpomaluje. Tržby i bez prodeje benzínu, stavebního materiálu a aut v únoru stagnovaly, přitom v lednu rostly o 0,3%.

Vedle toho ministerstvo práce oznámilo, že celkový počet osob pobírající podporu v nezaměstnanosti dosáhl 2,5-leté maximum (2 835 000 žádostí). Přitom právě v září 2005 počet žádosti jednorázově vyskočil po řádění hurikánu Katrina. Pokud bychom odmysleli tento jednorázový vliv, je současná úroveň nejvyšší od konce léta 2004.
Rostoucí ceny pohonných hmot, zhoršení situace na trhu práce a klesající ceny nemovitostí a akcií jednoznačně vyvolává tlak na oslabení disponibilního důchodu amerických domácností. Tento tlak se přelévá i do oslabení spotřebitelské poptávky.
Poslední data naznačují, že spotřebitelské výdaje v 1 čtvrtletí porostou nejmenším tempem od začátku 90. let. Tento vývoj zvyšuje spekulace, že na příštím zasedání (18.3.) Fed může snížit sazby o více jak 50 bps. . V současnosti základní sazby Fedu je na úrovni 3,00%.
Akciové trhy na výsledky výrazněji nereagovaly. Evropské akcie udržují dopolední ztráty (DAX –2,3% d/d). Na eurodolarovém trhu kurz stagnuje na 1,558 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.