Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Maloobchodní tržby v Japonsku rostou, japonský premiér musel čelit ostré kritice

30.01.2013 | 09:20 0 Komentářů

Japonské maloobchodní tržby vzrostly v prosinci v meziročním měření o 0,4 procenta, jde tak o výrazné zpomalení oproti listopadu, kdy tržby dosáhly meziročního růstu ve výši 1,2 procenta. Prosincový zpomalený růst nepřekvapil ekonomy, kteří stejné tempo očekávali. V meziměsíčním srovnání však dosáhly prosincové tržby 0,1 procentního růstu.

Japonský premiér Shinzo Abe musel v noci čelit první kritice za kroky, které jeho vláda společně s japonskou centrální bankou (BoJ) provádí. Kritici ho viní z úmyslného oslabování japonského jenu pomocí monetárních a fiskálních stimulů. „ Kroky provedené vládou a BoJ jsou namířeny proti boji s deflací a povedou ke stabilnímu ekonomickému růstu,“ odvětil Abe opozičním politikům na dotaz o úmyslném oslabování domácí měny.

Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden také popíchla japonskou vládu, když vyjádřila obavy z ekonomických stimulů a tištění peněz. Japonsko se snaží dosáhnout 2 procentní inflace. Tamná centrální banka (BoJ) přijala program časové neomezeného nákupu nových aktiv od roku 2014. Japonská vláda také přislíbila velké fiskální výdaje na podporu růstu ekonomiky. Vznikl tak nový stimulační balíček s obsahem 10,3 bilionu jenu (114 miliard amerických dolarů).

Měnový pár USD/JPY se drží v růstovém kanálu a zůstává v extrémně silném trendu směrem nahoru. Na denním grafu se nám vytvořila dobře viditelná medvědí divergence, která by mohla přimět USD/JPY k dalšímu odrazu od dolní hranice kanálu.
 


Na 4hodinovém grafu by se u předchozího vrcholu na ceně 91,20, mohla vytvořit cenová formace dvojitý vrchol, která by podpořila menší výprodej. Po silném růstu v minulých dnech se zdá, že USD/JPY ubral na tempu.

Dnes bude rozhodující, jak zareaguje na předchozí maxima a jak dopadnou data z USA.
•    ADP výkaz národní zaměstnanosti ve 14:15
•    Hrubý domácí produkt za 4. Kvartál ve 14:30
•    Rozhodnutí o úrokové sazbě ve 20:15
 


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.