Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Maloobchodní tržby USA v únoru nečekaně klesly o 0,6pct

13.03.2008 | 15:30 0 Komentářů

Celkové tržby amerických maloobchodů v únoru nečekaně poklesly o 0,6% po vzestupně revidovaném růstu o 0,4% v lednu, uvedla čtvrteční zpráva Amerického ministerstva obchodu. Ukazuje se tak že sektor domácností je v horší situaci než se předpokládalo a pravděpodobně nezachrání ekonomiku od poklesu. Maloobchdní prodeje odpovídají asi za 40% celkových spotřebitelských výdajů v USA. Průměrné tržní odhady očekávaly že po 0,3% zvýšení v předběžném čtení za leden porostou tržby o 0,2%. Pokles odrážel zejména slabou poptávku po benzínu a automobilech.

S vyloučením volatilního automobilového sektoru tržby rovněž klesly 0,2% po vzestupně revidovaném růstu o 0,5% v lednu. Analytické odhady očekávaly růst o 0,2% po předběžném růstu o 0,3% za leden. Meziročně zpomalují únorové maloobchodní tržby USA na +2,6% a následují +4,0% v lednu. S vyloučením automobilů a jejich dílů rostou o 4,4% po +5,3% v listopadu.

Tržby benzínových stanic klesly o 1,0% po +2,3% před měsícem. Prodeje aut které odpovídají za pětinu všech tržeb propadly o 1,9% po loudavém zvýšení o 0,2% o měsíc dříve. Prodeje mimo benzínových stanic zpomalilily o 0,5% po růstu o 0,2% v lednu. Skromný nárůst tržeb lze zaznamenat pouze položek léčiv a osobní péče, oblečení včetně sportovních potřeb nebo smíšeného zboží.. Bez započtení automobilového sektoru a benzínových stanic tržby rovněž klesají o 0,1% po 0,2% vzestupné korekci v lednu.

Dnešní zpráva je negativní a pravděpodobně signalizuje recesi americké ekonomiky v 1Q. Americká centrální banka pravděpodobně zareaguje 18.března dalším snížení úrokové sazby. Futures na Fed Fund Rates zvyšují pravděúpodobnost snížení o 0,75% na 2,25%. Americký dolar zareagoval dalším oslabením vůči euru a ostatním měnám. Futures na akciové indexy po otevření klesají.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.