Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Maloobchodní tržby rostou, ale nižším tempem – v dubnu 4,6% y/y

18.06.2008 | 11:44 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v dubnu meziročně vzrostly o 4,6%. Výsledek zklamal očekávání trhu (5,8%) a naopak překonal naší projekci (3,0%). Výraznější tempo růstu vykázaly tržby v motoristickém segmentu (6,8%).  V maloobchodě (bez moto segmentu) vzrostly tržby o 3,5%. Sezónně očištěné maloobchodní tržby vzrostly o 2,1%. Dubnové výsledky podobně jako v březnu ovlivnily kalendářní vlivy – pozitivně  dva pracovní dny navíc a negativně Velikonoce (letos v březnu vloni v dubnu).
 
Po březnovém propadu (-3,0% y/y) se maloobchodní tržby vrátily v dubnu k růstu (4,6%). Ovšem růst je nižší než je 12M průměr (5,5%) a to i přes vydatné přispění kalendářního vlivu. Z tohoto pohledu výsledky plně zapadají do našeho očekávání o zpomalení spotřebitelské poptávky domácnosti. Předchozí zrychlení inflace přináší negativní tlak na reálné příjmy domácností a v kombinaci s předchozím zvyšování úrokových sazeb (2,50% (květen 07) -> 3,75% (únor 08)) vytváří hlavní tlak na zpomalení spotřebitelské poptávky. Tento vliv naznačovaly výsledky z konce loňského roku a potvrzují i data z letošního roku.
 
V letošním roce očekáváme zpomalení maloobchodních tržeb k úrovni 3,5% z růstu 7,7% v loňském roce.
 
Devizový trh přešel výsledky bez reakce a stagnoval na úrovni 24,15 CZK/EUR.  Nadále očekáváme, že ČNB nebude do konce roku sazby měnit, především kvůli silné koruně.  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.