Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Maloobchodní tržby – prosinec

15.02.2010 | 11:05 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v prosinci meziročně poklesly o 1,9 %, což byl lepší výsledek, než se očekávalo (AFT: -4,0 %; trh: -3,0 %). Za poklesem stál stále vysoký propad tržeb z prodejů aut (-11,0 %). Na druhou stranu maloobchod (bez moto segmentu) vykázal po 7 měsících poklesu růst tržeb o 1,1 %. Vyšší byly tržby za potraviny (+3,0 %), když současně vánoční nákupy zastavily 8měsíční pokles tržeb za nepotravinářské zboží, které v prosinci stagnovaly. Výsledky pozitivně ovlivnil vyšší počet pracovních dní (+1 den).
Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,9 % a meziroční pokles dosáhl 3,9 %. Maloobchodní tržby v meziročním srovnání klesají již 15 měsíců v řadě.
Za celý rok 2009 tržby poklesly o 4,3 %. Jedná se o první pokles od roku 1998 a největší v historii časové řady od roku 1997. Klesly všechny základní položky s výjimkou potravin (0,9 %), kde pozitivně zapůsobil pokles cen potravin (-2,6 %). Největší pokles zaznamenali prodejci aut (-11,1 %).
Prosincová data jsou nečekaně lepší, ale pokud se vezmou v úvahu velmi slabá data za listopad (-4,9 %), základní obraz spotřebitelské poptávky zůstává nezměněn. Spotřebu domácností stáje utahuje známá kombinace negativních faktorů – rostoucí nezaměstnanost, minimální růst mezd a přísnější úvěrování. Očekáváme, že spotřebitelská poptávka zůstane pod tlakem minimálně v první polovině letošního roku. Letos očekáváme spíše stagnaci.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.