Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Makroekonomický výhled: Zasedat budou centrální bankéři Fedu, BOE, BOJ a SNB

16.09.2019 | 14:18 0 Komentářů

Hlavními makroekonomickými událostmi týdne budou zasedání centrálních bankéřů, když rozhodnutí o nastavení měnových podmínek oznámí Fed, BOE, BOJ a SNB. Sledován bude také nadále vývoj kolem brexitu či dění na trase Washington-Peking.

Ilustrativní foto: Zasedání FOMC Fedu

 

Centrální banky, brexit a obchodní vztahy USA-Čína

V tomto týdnu budou sledovány zasedání mnoha centrálních bank, a to včetně amerického Fedu a Bank of England (BOE). Mj. budou investoři bedlivě nadále sledovat vývoj obchodních vztahů na trase USA – Čína či dění kolem brexitu. V průběhu týdne by k jednacímu stolu na téma brexitu měli zasednout britský premiér Boris Johnson a prezident Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker.

Sazby by v týdnu měl snížit pouze Fed

Od Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) se očekává druhé snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu fed funds rate o 25 bazických bodů. Tím by se hlavní měnově-politická úroková sazba v USA dostala na 1,75 % – 2,00 %. Tržní účastníci očekávají ve středu snížení fed funds rate se zhruba 85% pravděpodobností. Naopak od BOE se o den později očekává ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních (0,75 %), investoři budou sledovat potenciální komentáře týkající se budoucího vývoje uprostřed nejistoty spojené s brexitem. Ve čtvrtek kromě BOE o nastavení měnových podmínek budou rozhodovat také centrální bankéři v Japonsku a Švýcarsku. Bank of Japan (BOJ) by měla taktéž ponechat úrokové sazby beze změny, zajímavé však mohou být komentáře ohledně budoucího směřování měnové politiky. V tomto týdnu se totiž objevily zprávy o tom, že BOJ je stále více otevřená potenciálnímu snižování krátkodobých úrokových sazeb hlouběji do záporu. Diskuze prozatím není na pořadu dne, avšak v budoucnu ji podle zdrojů obeznámených s děním v BOJ nelze vyloučit. Švýcarská centrální banka by podle očekávání analytiků měla ponechat měnově-politickou úrokovou sazbu na -0,75 % a nadále zopakovat možnosti intervence na měnovém trhu v případě nutnosti. 

Ve středu data o CPI v EMU

Ve středu budou zveřejněna data ohledně vývoje CPI v eurozóně. V USA ve stejný den přijdou data z tamního nemovitostního trhu, o den dříve bude zveřejněn report průmyslové produkce. Ve čtvrtek pak v USA budou reportována data o běžném účtu platební bilance či žádosti o příspěvek v nezaměstnanosti. V úterý se v Německu zveřejní indexy ZEW.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.