CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

14. 03. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled: Zasedání Fedu, PPI (ČR), CPI (eurozóna)

  

Válka na Ukrajině a vysoké ceny komodit zvýšily stagflační obavy a výhled na potenciální ekonomický růst. Ve středu Fed nejspíše oznámí růst hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 %, což naznačoval již na svém lednovém zasedání. V závěru týdne se dozvíme, jak se v únoru vyvíjela inflace v eurozóně.

Zítra se zveřejní data o vývoji výrobních cen indexu PPI v České republice, u kterých analytici očekávají 20,4% růst. V lednu se ceny výrobců meziročně zvýšily o 19,4 %. Ve středu bude zveřejněn stav salda státního rozpočtu ČR za leden, který by měl dle predikcí dosáhnout přebytku ve výši 7 mld. Kč, v porovnání s prosincem, kdy byl rozpočet v deficitu 18,31 mld. Kč.

V úterý se také budou zveřejňovat čísla o vývoji výrobních cen PPI v USA. Podle analytických odhadů výrobní ceny v únoru na meziroční bázi vzrostou o 10 % ve srovnání s lednovými 9,7 %. Meziměsíčně je předpokládán zpomalený růst z 1 % na 0,9 %.

Tento týden je jednoznačně nejočekávanější událostí středeční zasedání Fedu. Jeho šéf Jerome Powell již v lednu na konferenci signalizoval, že ekonomiku v březnu čeká utahování. Fed nyní s nejvyšší pravděpodobností zvedne hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,5 %. Za normálních okolností by se nejspíše podpořil hike až o 0,50 bazických bodů, avšak cena ropy, která vystřelila na 130 USD a vrátila se zpět na 110 USD za barel ukazuje nepředvídatelnost probíhající války na Ukrajině.

Inflace v eurozóně v únoru dosáhla prudkého zvýšení nad analytický konsenzus kvůli pokračujícímu růstu energií. Ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne budou zveřejněna data, která prozradí, jak si v eurozóně stál index CPI v únoru, který by dle analytiků měl dosáhnout 5,8% růstu oproti 5,1 % v předchozím období.
Zdroj : Bloomberg

REKLAMA

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.