Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Makroekonomický výhled: v hlavní roli centrální bankéři – symposium v Jackson Hole a „minutes“

19.08.2019 | 13:12 0 Komentářů

Tento týden budou v centru dění obzvláště centrální bankéři: Ve středu začíná symposium s tématem Výzvy pro měnovou politiku v Jackson Hole, kde by měl mít v pátek ostře sledovaný projev i Jay Powell. Ve stejný den vyjdou FED minutes a ve čtvrtek pak ECB minutes. Boris Johnson má tento týden domluveno několik schůzek s evropskými představiteli.

fedinka

Tento týden zveřejní záznamy ze svého posledního měnově-politického
zasedání, tedy tzv. ,,minutes“ dvě klíčové centrální banky. FED k tomu
přistoupí ve středu a ECB pak o den později.
Zdroj: „Federal Reserve_03“ by US Department of State is licensed under CC BY-NC 2.0

 

Minutes z pera FEDu a ECB
Tento týden se bude točit měnové politiky a toho, co lze od jejích tvůrců v budoucnu očekávat. Tzv. „minutes“, tedy záznam z posledního zasedání, zveřejní FED ve středu 21.8. a ECB pak o den později. U obou centrálních bank investoři netrpělivě vyhlížejí jakékoli zprávy, které by naznačily, zda a příp. jak moc jsou centrální bankéři ochotni na příštím zasedání přistoupit k uvolnění měnové politiky.

Summit centrálních bankéřů v Jackson Hole
Velmi vyhlíženou událostí je ve středu začínající symposium centrálních bankéřů ve Wyomingu v Jackson Hole na téma Výzvy pro monetární politiku. Na této události má mít v pátek hlavní projev se stejnojmenným názvem jako téma konference právě šéf FEDu Jay Powell, jehož slova budou pod drobnohledem snad celého kapitálového trhu.

Johnson vyjednává s evropskými představiteli
Ministerský předseda Boris Johnson má v tomto týdnu napilno, co se týče schůzek s představiteli evropských zemí. Ve čtvrtek jej v Elysejském paláci uvítá francouzský prezident Emannuel Macron a v průběhu týdne je ohlášena i jeho návštěva německé kancléřky Angely Merkelové. Bohužel však s Jean-Claude Junckerem se určitě nesetká, protože ten se již stihl omluvit z jejich schůzky z důvodu podstoupené operace. Hlavní téma je však jasné: možnost a prostor pro změnu podmínek brexitu vyjednaných jeho předchůdkyní. Nicméně do dnešních dnů jsme od hlav členských států a představitelů evropské exekutivy neslyšely nic jiného než, že unie není ochotná měnit dohodnuté body.

Vyjednávací pozici předsedy vlády Jejího veličenstva však o víkendu začaly ještě více podkopávat uniklé vládní dokumenty. Ty totiž obsahují odbornou analýzu toho, jaký je údajně nejpravděpodobnější scénář, pokud by Británie vystoupila k 31. říjnu z unie bez řádně vyjednané dohody. Informace v nich obsažené varují před nedostatky pohonných hmot, medikamentů ale i některých potravin či ucpanými přístavišti a nepřipraveností na odbavení u francouzských hranic. Váhu tajné vládní analýzy, kterou měl údajně vynést na veřejnost bývalý člen kabinetu usilující o zabránění „divokému“ brexitu, se již pokusila vláda zlehčit se slovy, že se má jednat o snahu vykreslit nejpesimističtější možný scénář.

Makroekonomické ukazatele za USA
Ve čtvrtek se nám do rukou dostanou data z trhu práce od amerického ministerstva práce: tedy počty žádostí o výplatu dávek v nezaměstnanosti. Žádné razantní změny se neočekávají, ukazatel bude pravděpodobně nadále naznačovat solidní kondici tamního pracovního trhu.

Makroekonomická data v Evropě
Předběžný PMI ve čtvrtek napoví, v jaké kondici je v současné době evropský průmysl. Analytici podle agentury Bloomberg neočekávají změnu oproti červencovým číslům, ti však zároveň vyslovují obavy, že by se jeho pokles mohl začít přenášet na sektor služeb.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, CNBC, Huffington Post, FX Street,

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.