Středa 28. října. Je Státní Svátek

Makroekonomický výhled: Trhy budou v tomto týdnu sledovat data o americké inflaci (CPI)

12.02.2018 | 14:42 0 Komentářů

Investoři budou v tomto týdnu sledovat zejména data o americké inflaci (CPI), která tak opět mohou rozpohybovat vývoj na trzích.

Inflace v USA

Z makroekonomickéh pohledu bude tento týden zajímavý zejména z důvodu středečních dat o růstu indexu spotřebitelských cen. Lednový CPI bude zveřejněn jak v ČR, Německu, tak zejména ve Spojených státech. V uplnyulém týdnu se na trzích rozvinuly obavy z prudšího zvyšování sazeb ze strany Fedu, než se očekávalo na startu roku. Americká centrální banka dosud ústy Janet Yellenové a jejích kolegů avizovala trojnásobné (někteří členové FOMC hovoří i o případném čtvrtém)  zvýšení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate. Po datech z trhu práce z předminulého týdne, které ukázaly na výraznější dynamiku růstu mezd, než se čekalo, však trhy začaly spekulovat ohledně dalších zvyšování sazeb nad plán oněch tří (případně čtyř). Navíc proinflačně by měl působit i v pátek schválený schválený balík k financování vojenských a civilních projektů ve výši 300 miliard dolarů. V souladu s odlišným vnímáním případného rychlejšího utahování měnové politiky se vyvíjejí i výnosy desetiletých amerických bondů, které se dnes dostaly nad úroveň 2,90 %.

Vývoj výnosu 10letého amerického vládního bondu od čtvrtka do současné chvíle; zdroj: Bloomberg

Na valentýna příchozí report o vývoji CPI ve Spojených státech tak může na trzích opět vyvolat prudší pohyby. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že inflace měřená CPI meziročně vzroste o 1,9 %. Meziměsíčně se pak očekává zvýšení tempa růstu na 0,3 % z předchozího 0,1 %.

Prezident San Franciského Fedu J. Williams: Data z trhu práce nebyla nijak výrazně překvapivá

Například prezident San Franciského Fedu a člen FOMC, které rozhoduje o nastavení federal funds rate, však v rozhovoru pro Reuters v minulém týdnu řekl, že dynamičtější vývoj mezd nijak nemění jeho očekávání o vývoji americké ekonomiky. Williams poslední data z trhu práce nevidí jako známku toho, že by inflace výrazně zrychlovala a nadále ji tak očekává v souladu s prognózou americké centrální banky na horizontu měnové politiky blízko hranice 2 % (Fed prognózuje PCE inflaci, forecast na horiznotu je 1,9 %). Posléze Williams připomněl, že zdravě rostoucí ekonomika s inflací na cíli by měla vykazovat růst mezd kolem 3 % až 3,5 %, tudíž 2,9 % růst z předminulého pátku pro něho není ničím překvapivým. Prezident San Franciského Fedu tak jen zopakoval již svá dřívější slova o tom, že v roce 2018 očekává, že Fed zvedne sazby třikrát, možná čtyřikrát, dle toho nakolik se americká ekonomika bude vyvíjet v souladu s prognózou.

V USA budou zveřejněny také maloobchodní tržby, v Evropě data o růst HDP

Kromě CPI stojí za zmínku také report amerických maloobchodních tržeb, které budou zveřejněny taktéž ve středu odpoledne. Tentýž den se dočkáme také německého HDP, stejně tak jako HDP v eurozóně. Pro ČR přijdou data o růstu HDP v pátek.

 

Zdroj: The Financial Times, Reuters

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.