CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

26. 07. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání Fedu (USA), index CPI, HDP (Německo, eurozóna)

  

Zítra se dozvíme, o kolik Fed na svém zasedání zvýší úrokové sazby. Dorazí také data o vývoji HDP a inflace v eurozóně a Německu. Vývoj hrubého domácího produktu v České republice bude uveřejněn v pátek.

Údaje o HDP v příštím týdnu dle analytiků Bloomberg Economics pravděpodobně podtrhnou utlumený hospodářský růst v celé eurozóně. Zatímco negativní dopady pandemie nadále slábnou, následky války na Ukrajině, a s ní spojené energetické problémy trhy nadále zatěžují.

Zítra se bude upírat pozornost na zasedání Federálního rezervního systému. Očekává se, že centrální banka USA zvýší sazby o 75 bazických bodů. „Předseda Fedu Jerome Powell bude muset potvrdit odhodlání potlačit inflaci, a přitom ještě více nevystrašit trh, který si již započítal pesimistickou budoucnost,“ uvádějí analytici z Bloomberg Economics. Sazba pro dolní mez by měla po zvýšení dle odhadů činit 2,25 % a pro horní mez 2,5 %.

V Německu se ve čtvrtek zveřejní červencový vývoj inflace. Index CPI by dle odhadů měl meziročně poklesnout na 7,4 % z původních 7,6 %. Meziměsíčně by však měla inflace zaznamenat zvýšení o 0,5 % na 0,1 %.

Ve stejný den se dozvíme také kvartální vývoj HDP v USA. Trh očekává, že americký HDP ve druhém kvartálu mezikvartálně vzroste o 0,4 %, přičemž v kvartálu předchozím poklesl o 1,6 %.

pátek se uveřejní vývoj HDP v České republice a eurozóně za druhý kvartál. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se očekává, že zdejší hrubý domácí produkt poklesne o 0,4 %, oproti růstu o 0,9 % v 1Q. Meziročně je předpokládán snížený růst o 3,3 % z dřívějších 4,9 %. Dozvíme se rovněž červnovou meziroční změnu peněžní zásoby M2.

REKLAMA

Po překvapivě silném růstu HDP v eurozóně o 0,6 % v prvním kvartálu je předpokládán růst o pouhých 0,2 % ve kvartálu současném, což lze brát jako důsledek války na Ukrajině a energetické krizi, což je mírněno odeznívající pandemií. Meziročně se očekává zpomalený růst HDP na 3,4 %, přičemž v 1Q vzrostl o 5,4 %.

V pátek v 11 hodin se také zveřejní data o inflaci v eurozóně za červenec. Index CPI by se dle analytického konsensu měl meziročně zvýšit o 0,1 % na 8,7 %. Meziměsíčně by tento ukazatel měl poklesnout o 0,1 %, přičemž v červnu inflace meziměsíčně vzrostla o 0,8 %.

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.