CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

02. 05. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání Fedu a ČNB

  

Ve středu se koná zasedání Federálního rezervního systému, kde se očekává, že představitelé zvýší sazby o 50 bazických bodů. Ve čtvrtek bude zasedat ČNB, kde je předpokládán růst dvoutýdenní repo sazby rovněž o 0,5procentního bodu na 5,5 %. Dozvíme se rovněž data o nezaměstnanosti v eurozóně a USA.

úterý se budou zveřejňovat data o vývoji výrobních cen PPI v eurozóně. Podle analytických odhadů se index cen výrobců meziročně zvýší z 31,4 % na 36,3 % a meziměsíčně rovněž vzroste na 5 % z původních 1,1 %.

Dozvíme se také, jak si v evropském regionu stála nezaměstnanost, kterou analytici predikují na stejné úrovni (6,8 %).

Ve středu se koná schůze představitelů Federálního rezervního systému, kde se očekává růst úrokových sazeb o 50 bazických bodů, jak naznačil jeho předseda Jerome Powell. Nejnovější úvahy o mzdách již podněcují, aby bylo ve hře zvýšení až o 75 bazických bodů, avšak dle zástupců Fedu by toto rozhodnutí bylo předčasné, jelikož se začínají objevovat známky toho, že inflace v USA již našla svůj vrchol.

Analytici z Bloomberg Economics taktéž predikují, že dojde ke zvýšení o 50 bazických bodů, a Fed představí podrobný plán na snížení své rozvahy.

Ve středu se dočkáme také informace o stavu americké a německé obchodní bilance. Obchodní deficit v USA se v březnu prudce zvýšil v důsledku silného dolaru a obnovení domácích zásob. Na snížení exportu se také podepsalo momentální napětí od Číny až po Evropu. Analytici očekávají, že v březnu se deficit obchodní bilance prohloubí na 107 mld. USD z předchozích 89,2 mld. USD. V Německu je očekáván pokles z 11,4 mld. EUR na 10 mld. EUR.

REKLAMA

Velmi sledovanou událostí bude čtvrteční zasedání ČNB, kde se očekává zvýšení dvoutýdenní repo sazby. Ekonomové očekávají, že ČNB zvýší sazby o 0,5procentního bodu na 5,5 %, což by znamenalo nejvyšší úroveň od roku 1999.

Ve čtvrtek také dorazí čísla ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA k 30. dubnu. Dle odhadů nové žádosti zůstanou na úrovni 180 tis. Dozvíme se rovněž hodnotu pokračujících žádostí, které v předchozím období dosáhly 1408 tis. a je odhadován jejich pokles na 1400 tis.

Míru nezaměstnanosti v USA se dozvíme v pátek. Analytici očekávají, že v dubnu bude na 3,5 % oproti původním 3,6 %.

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.