Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání Fedu a ČNB

30.04.2018 | 18:19 0 Komentářů

Tento týden bude ve středu pozornosti zejména jednání americké centrální banky a ČNB o úrokových sazbách

Zasedání Fedu

V úterý začne dvoudenní zasedání Fedu. Očekává se, že cílová míra federálních prostředků zůstane nezměněna v rozmezí 1,5 – 1,75 %.  Americké ministerstvo financí představí plány emisí státních dluhopisů. Investoři budou obzvláště čekat na dluhopisy se splatností 3, 10 a 30 let v prostředí rostoucích vládních deficitů a rostoucích výnosů.

Zasedání ČNB

Ve čtvrtek 3. května se bude konat měnověpolitické jednání ČNB. Centrální banka úrokové sazby s jistotou nezvýší, ale bude věnována velká pozornost makroekonomickému vývoji. Bude k dispozici nová prognóza vývoje kurzu koruny, který zatím posiluje méně, než se očekávalo. Taktéž inflace je od začátku roku výrazně pod očekáváním banky, ovšem tento stav je považován za dočasný a předpokládá se, že příští rok již bude inflace výše.

Právě pomalejší posilování kurzu koruny by mohlo vytvořit prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Proti rychlejšímu utahování měnové politiky naopak mluví velmi uvolněná měnová politika ECB a narůstající úrokový diferenciál.

Zdroj: Bloomberg

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.