Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání ČNB

25.06.2018 | 17:16 0 Komentářů

Tento týden je z makroekonomických událostí v popředí středeční rozhodnutí České národní banky o úrokových sazbách.

Zdroj: Hospodářské noviny

Zdroj: Hospodářské noviny

Zasedání ČNB

Tento týden bude pozornost investorů směřovat na středeční jednání bankovní rady, která jedná pravidelně osmkrát do roka o měnových otázkách. Na posledním jednání z 3. května bankovní rada ponechala hlavní dvoutýdenní repo sazbu na 0,75 %, diskontní na 0,05 % a lombardní na 1,5 % – toto rozhodnutí se opíralo o novou prognózu, která je konzistentní se stabilními úrokovými sazbami a jejich postupným růstem od přelomu let 2018 a 2019 na dlouhodobě neutrální úroveň.

Nicméně v záznamu z jednání padlo, že dlouhodobě slabší měnový kurz společně s ekonomickou aktivitou nad svým potenciálem a napjatým trhem práce by mohly umožnit zpřísnění měnové politiky úrokovým kanálem dříve, než předpokládá prognóza. Proti dřívějšímu zvýšení sazeb je naopak stále velmi uvolněná měnová politika ECB.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že repo sazba bude ponechána na stávající úrovní 0,75 %.

Statistická data

Ve čtvrtek budou zveřejněna data o vývoji amerického HDP a stavu trhu práce. V Evropě vyjdou čísla o německé, španělské a italské inflaci.

V pátek se můžeme těšit na údaje o HDP Spojeného království, České republiky a Německa. Za celou Evropskou unii budou zveřejněna čísla o inflaci.

Zdroj: Bloomberg, ČNB

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.