Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání bankovní rady ČNB či data z trhu práce v USA

04.05.2020 | 12:52 0 Komentářů

Mezi nejzajímavější makroekonomické události tohoto týdne bude z pohledu českého investora patřit zasedání bankovní rady ČNB. V zahraničí bude kromě sledování vývoje ohledně pandemie patřit páteční report z trhu práce v USA.

Zasedání bankovní rady ČNB

Z makroekonomických událostí bude jednou z nejzajímavějších zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), které by podle očekávání analytiků komerčních bank mělo vyústit v další snížení úrokových sazeb, a to o 50 bazických bodů na 0,5 %. Někteří oslovení jedinci si dokáží představit dokonce pokles sazeb až na nulovou úroveň, jsou však ve výrazné minoritě. Zajímavá bude taktéž následná tisková konference, a to nejen z titulu zveřejnění nové makroekonomické prognózy sekce měnové, avšak také díky tomu, že od zástupců médií lze očekávat dotazy směřující na případné využití dalších měnově-politických nástrojů centrální banky v případě, že by krátkodobé nominální úrokové sazby v budoucnu dosedly na tzv. technickou nulu (0,05 %).

Data z trhu práce v USA

V centru pozornosti bude opětovně čtvrteční report nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek pak budou zveřejněna komplexní data o dubnové kondici trhu práce v USA. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají rekordní zánik počtu pracovních míst o 21,5 milionů. Míra nezaměstnanosti by podle konsensuálního analytického odhadu měla vyskočit z úrovně 4,4 % na 16,1 %.

V úterý zveřejní novou makroekonomickou prognózu Evropská komise. V průběhu celého týdne pak budou sledovány data o indexech nákupních manažerů, a to jak na starém kontinentu, tak i ve Spojených státech.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.