Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání amerického Fedu a měkká data

19.03.2018 | 19:17 0 Komentářů

Investoři budou tento týden velmi pozorně sledovat především dlouho vyhlížené zasedání amerického Fedu. Zasedne také Bank of England.

Zasedání amerického Fedu

Zasedání amerického Fedu

Událostí týdne bude bezesporu zasedání americké centrální banky. Bude to vůbec poprvé, kdy zasedání Fedu povede jeho nový šéf, Jay Powell. Dvoudenní zasedání Fedu skončí ve středu a drtivá většina analytiků očekává, že Fed oznámí zvýšení úrokové sazby o 0,25 p. b.

Pozornost se tak bude věnovat především náznakům, jakým tempem bude Fed sazby zvyšovat po zbytek roku. V prosinci Fed naznačoval tři zvýšení v letošním roce, díky solidním makrodatům a pozitivním hodnocení americké ekonomiky za strany Powella na konci února vyvolalo spekulace o čtvrtém zvýšení v roce 2018.

Ve čtvrtek zasedne Evropská rada, která se bude zabývat obchodem a brexitem, a Bank of England, od které se očekává ponechání sazeb na dosavadní úrovni. Do čtvrtka však budou zveřejněny údaje o britské inflaci, trhu práce a maloobchodních tržbách. Solidní výše těchto ukazatelů by tak mohla vyvolat diskuzi o zvýšení v květnu.

Co se makrodat týče, tento týden nás čekají především tzv. měkká data – v úterý průzkum ZEW v Německu a eurozóně, PMI a IFO ve čtvrtek.

Ve středu a v pátek vyjdou také data o americkém realitním trhu, v pátek inflace v Japonsku a Kanadě.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.