Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj inflace

13.09.2021 | 16:56 0 Komentářů

Tento týden přinese především data o vývoji inflace měřené indexem spotřebitelských cen. Dočkáme se také dat z trhu práce v USA.

Již zítra dorazí data o srpnové inflaci ve Spojených státech měřené indexem spotřebitelských cen. Očekává se růst solidním tempem, meziměsíčně o 0,4 %, v meziročním porovnání o 5,4 %. Zatímco politici a ekonomové vedou debaty o tempu a vytrvalosti inflace, spotřebitelům ubývá kupní síla. Zítřejší očekávanou událostí je také vývoj míry nezaměstnanosti ve Velké Británii. Analytici Bloomberg Economics čekají mírný pokles na 4,6 %

Středa přinese data o britské inflaci. Analytici očekávají za srpen v průměru meziroční růst o 2,9 %, přičemž toto číslo by se dle odhadů Bloomberg Economics mělo do konce roku stále zvyšovat až k hranici 4 %. Koncem příštího roku by se však inflace měla vrátit k 2% cíli centrální banky. V porovnání s červencem je pak očekáván růst o 0,5 %.

Ve čtvrtek přijdou údaje o americkém trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by se k 10. září měl podle odhadů analytiků zvýšit na 323 tisíc. Maloobchodní tržby by mohly dle analytiků své tempo poklesu mírně zkorigovat z 1,1 % na 0,8 %.

Jak se vyvíjí inflace v eurozóně se dozvíme v pátek. V meziměsíčním porovnání je za srpen očekáván růst o 0,4 %, tedy stejný jako loňský měsíc. Meziročně analytici očekávají, že tempo se zvýší z 2,2 % na 3 %.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.