Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP a inflace (eurozóna), maloobchodní tržby (USA)

15.11.2021 | 15:15 0 Komentářů

Tento týden očekáváme zveřejnění makroekonomických dat o vývoji HDP a inflace v eurozóně, odhady hovoří o nejvyšší míře inflace od zavedení eura. Sledovat budeme také vývoj maloobchodních prodejů v USA, u nichž se v důsledku pokračujících konzumních výdajů očekává růst. Z USA dorazí také data o nezaměstnanosti.

V úterý dopoledne dorazí data o vývoji českého indexu PPI v průmyslu za říjen, očekává se meziroční růst o 10,3 %. Oznámena budou také finální data o vývoji HDP v eurozóně ve třetím kvartálu, předběžné hodnoty ukazují na meziroční růst o 3,7 %.

V odpoledních hodinách pak přijdou předběžné údaje o maloobchodních tržbách v USA. Za říjen se odhaduje posílení o 1,3 %, jelikož poptávka zákazníků po širokém spektru zboží zůstává odolná. Robustní výdaje na zboží budou nadále vyvíjet tlak na již tak zatížený globální dodavatelský řetězec.

Ve středu budou oznámeny finální říjnová data o inflaci v eurozóně, vzhledem k rostoucím cenám energií a narušeným dodavatelským řetězcům předběžné údaje ukazovaly na růst cenové hladiny o více než 4 %. Jednalo by se o nejvyšší zaznamenanou míru inflace od zavedení eura.

Ve čtvrtek odpoledne budou zveřejněny data o nezaměstnanosti v USA. Ke 13. listopadu očekávají analytici 260 tis. nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti k 6. listopadu by měl klesnout na 2,115 mil. Oznámen bude také vývoj indexu předstihových ukazatelů, očekává se, že v říjnu vzrostl o 0,8 %.

V závěru pracovního týdne se pak v ranních hodinách dočkáme říjnových dat o indexu cen výrobců v Německu, který by měl meziročně vzrůst o 16,2 %. V průběhu dopoledne bude také oznámen vývoj běžného účtu Evropské centrální banky za září, přebytek ke konci srpna při sezónním očištění činil 13,4 mld. EUR.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.