Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Volby v USA či zasedání americké centrální banky

05.11.2018 | 13:48 0 Komentářů

V týdnu budou sledovány zejména volby do Kongresu ve Spojených státech. Zasedat bude Fed, změna sazeb se nečeká. V pátek budou zveřejněna inflační data v ČR.

Zdroj: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America via Wiki Commons

Volby v USA a Fed

Tento týden může být co se makroekonomických zpráv týče vcelku zajímavý, a to hned z několika důvodů. Hlavním tématem týdne budou midterm volby ve Spojených státech. Investoři však nemohou zapomenout ani na zasedání americké centrální banky. V týdnu také dojde k několika zajímavým schůzkám vrcholných politiků.

Stěžejní volby pro Trumpa

V úterý američtí voliči rozhodnou o tom, jakou podobu bude mít zbývající dva roky prezidentování Donalda Trumpa Kongres. Pokud demokraté ovládnou některou z komor Kongresu USA, bude se pro současného prezidenta jednat o nemalou komplikaci. Dosavadní průzkumy naznačovaly, že by se demokratům mohlo podařit získat Sněmovnu reprezentantů, stěžejní roli však bude hrát volební účast. Případná nízká účast bude pravděpodobně hrát do karet republikánům.

Fed sazby ponechá beze změny

Ve středu začne dvoudenní zasedání federálního výboru pro otevřený trh (FOMC), který rozhoduje o nastavení hlavního nástroje centrální banky v podobě krátkodobých nominálních úrokových sazeb. Od tohoto zasedání se zvýšení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate nečeká (v současnosti 2,00 až 2,25 %). Fed nadále indikuje graduální zvyšování úrokových sazeb a další zvýšení, letos již čtvrté, se očekává na prosincovém zasedání.

Trump ve Francii

V týdnu se americký prezident Donald Trump zajede podívat do Paříže, kde by se měl krátce potkat i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

Inflace v ČR

V ČR se budou sledovat zejména páteční data o říjnové inflaci. Ta by podle konsensu analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla meziročně činit 2,3 %.

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.