Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli politika; před Senátem bude hovořit J. Powell

25.02.2019 | 14:29 0 Komentářů

V tomto týdnu by měla na pozadí blížícího se deadlinu pokračovat jednání mezi USA a Čínou. V úterý vystoupí v bristkém parlamentu premiérka T. Mayová. Ve stejný den bude v americkém Senátu hovořit předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell. V závěru týdne se dočkáme dat za 4Q o čekém či americkém HDP a inflaci v eurozóně a zámoří.

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell

Vyjednávání mezi USA a Čínou pokračuje

Tento týden bude velmi zajímavé zejména z titulu politických vyjednávání a rozhodnutí. V pátek 1. března má skončit termín, ve kterém se Spojené státy s Čínou dohodly na tom, že nebudou zavádět žádná celní opatření a čas využijí k vyjednáváním ohledně obchodní dohody. V pátek americký prezident Donald Trump řekl, že je otevřený prodloužení lhůty pro vyjednávání, pokud současná kola jednání nadále budou progresivní. Čínští zástupci zůstali ve Washingtonu přes víkend. Jednání by samozřejmě měla pokračovat horlivě také v průběhu týdne. Jejich výsledný výstup může o budoucích vztazích na trase USA – Číny výrazně napovědět.

Trump se sejde s Kimem

Ve středu a ve čtvrtek 27. a 28. února se ve Vietnamu americký prezident Donald Trump sejde s vůdcem Severní Koreje Kim Čong – unem.

V úterý bude (nejen) investorský svět sledovat Mayovou či Powella

V úterý bude britská premiérka Theresa Mayová prezentovat v parlamentu progres ohledně potenciální dohody s Evropskou unií (EU). Ve stejný den bude v americkém Senátu probíhat projev předsedy Rady guvernérů Fedu Jaye Powella ohledně kondice největší ekonomiky světa.

Data v USA

Nejzajímavějším příchozím datem v USA budou v tomto týdnu čtvrteční HDP za 4Q a Fedem preferovaný ukazatel inflace – jádrový index spotřebitelských výdajů (PCE) – taktéž za poslední čtvrtletí minulého roku. Data o PCE budou v pátek zveřejněna také na meziměsíční a meziroční úrovni za prosinec.

Evropská data

V Evropě stojí za zmínku zejména páteční data o českém HDP za 4Q, CPI v eurozóně ve stejný den a čtvrteční CPI v Německu.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.