Středa 29. září. Svátek má Michal.

Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli Fed

29.10.2019 | 10:16 0 Komentářů

V tomto týdnu bude hrát hlavní roli zasedání Fedu. V USA se dočkáme dat o tempu růstu HDP či o cenovém indexu PCE. HDP bude zveřejněno také v EMU, stejně tak jako CPI.

Zasedání FOMC Fedu

V tomto týdnu bude nejzajímavější makroekonomickou událostí zajisté zasedání Federálního výboru pro jednotný trh (FOMC) Fedu, jenž rozhoduje o nastavení měnových podmínek v USA. Od americké centrální banky se ve středu očekává třetí snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate v tomto roce, čímž by se tak hlavní měnově-politická sazba Fedu dostala na úroveň 1,50 % – 1,75 %. Trhy projektují více než 90% pravděpodobnost snížení fed funds rate o 25 bazických bodů. Snížení úrokových sazeb se tak očekává navzdory naposledy zveřejněným dot plots (projekce samotných centrální bankéřů), která ukazovala stabilitu úrokových sazeb v tomto i v příštím roce.

Další centrální banky

Mimo Fed v tomto týdnu budou měnově-politická rozhodnutí činit také Bank of Japan (BOJ) a kanadská centrální banka. Od BOJ se žádné dramatické změny nečekají, když už by k některým došlo, jednalo by se pravděpodobně o prodloužení forward guidance či zvýšení operační flexibility při cílování dlouhodobých výnosů. Stejně tak se očekává stabilita úrokových sazeb od Bank of Canada.

HDP v USA

Ve středu budou zveřejněna data o tempu růstu HDP za třetí kvartál. Analytici v konsensu očekávají zpomalení meziročního tempa růstu na 1,6 % z předchozí úrovně 2,00 %. Ve stejný den bude zveřejněn také vývoj jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) za třetí čtvrtletí. Očekává se zvýšení meziročního tempa růstu na 2,2 % z 1,9 % v minulém kvartále. PCE bude zveřejněn také co se meziměsíčního vývoje týče, a to ve čtvrtek.

Report z trhu práce

V pátek bude zveřejněn report z amerického trhu práce. Očekává se snížení dynamiky tvorby nových pracovních míst, kterých v říjnu podle odhadů mělo být vytvořeno „pouze“ 90 tisíc. V minulém měsíci to bylo 136 tisíc. Míra nezaměstnanosti se očekává o 10 bazických bodů výše nad zářijovou úrovní, tedy na 3,6 %. Tempo růstu průměrné nominální mzdy by však mělo zrychlit, a to na 3 % v meziročním vyjádření a 0,3 % v meziměsíčním. V závěru týdne se ještě mj. dočkáme také indexů ISM.

Data v Evropě

V Evropě stojí za zmínku středeční zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI) v Německu. Ve čtvrtek vyjdou data o kvartálním tempu růstu v eurozóně, stejně tak jako o CPI (očekávání y/y tempa růstu 1,1 %, resp. 0,7 %). V ČR bude v pátek zveřejněn index nákupních manažerů Markit.

Odklad brexitu

Již včera členské státy Evropské unie (EU) rozhodly o schválení tříměsíčního odkladu brexitu. Nový termín tak je do konce ledna 2020, schválí – li však Británie výstupní dohodu před uplynutím lhůty, může EU opustit dříve. Britský premiér Boris Johnson již odklad brexitu potvrdil.

Nová prezidentka ECB

V týdne se dočkáme střídání prezidentského křesla Evropské centrální banky (ECB). Odcházejícího Maria Draghiho ke konci měsíce nahradí Christine Lagarde.

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.