Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Summit USA a KLDR, zasedání Fedu, ECB, BoJ

11.06.2018 | 14:38 0 Komentářů

Dnešní týden bude nabytý makroekonomickými událostmi. V úterý proběhne historicky první setkání mezi americkým prezidentem a vůdcem Severní Korey, následovat bude zasedání nejdůležitějších centrálních bank světa.

Pondělí (11. června)

Dnes byla zveřejněna data o květnové inflaci v ČR, která dosáhla 2,2 % a překonala tak očekávání ČNB na 1,9 % a trhu na 2,0 %. Přiblížilo se tak zvýšení sazeb a posílila koruna vůči euru.

Úterý (12. června)

„Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un by si měli v singapurském hotelu Capella v úterý v 9:00 místního času (3:00 SELČ) potřást rukama, další až dvě hodiny stráví jednáním mezi čtyřma očima, pouze za přítomnosti tlumočníků,“ uvádí ČTK.

Ve 14:30 budou zveřejněna data o americké inflaci. Očekává se, že v květnu zrychlila z dubnových 2,5 % na 2,7 %.

V úterý by také mělo přijít rozhodnutí federálního soudce ohledně plánované fúze mezi AT&T a Time-Warner.

Středa (13. června)

Pozornost investorů se ve středu bude upírat k zasedání amerického Fedu, od kterého se očekává zvýšení sazeb. Jejich pásmo by mělo být posunuto na 1,75 % až 2,0 %. Následovat bude tisková konference Jeroma Powella.

O sazbách budou rozhodovat také centrální banky Chile, Islandu, Gruzie a Namibie. Dočkáme se dat o meziročním růstu průmyslové produkce eurozóny, která by dle očekávání měl klesnout z březnových 3,0 % na 2,5 %

Čtvrtek (14. června)

Ve čtvrtek zasednou centrální bankéři z Evropské centrální banky, která by zároveň měla uvést aktualizovanou ekonomickou projekci. Očekává se, že bankovní rada ECB na svém zasedání začne diskutovat o omezení nákupů dluhopisů v rámci QE.

Zveřejněny budou také americké maloobchodní tržby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Pátek (15. června)

V pátek zasednou centrální banky Ruska a Japonska. Sociální demokraté by měli oznámit výsledky referenda ohledně koalice s ANO.

Zveřejněny budou data o obchodní bilanci eurozóny, americké průmyslové produkci, sentimentu spotřebitelů a počtu ropných vrtů.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.