Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Reporty míry inflace a HDP v USA a Německu

24.02.2020 | 16:07 0 Komentářů

V týdnu budou zveřejněny reporty indexu spotřebitelských cen PCE v USA, a to jak za celý 4Q (čtvrtek), tak i za měsíc leden (pátek). Ve čtvrtek budou zveřejněna data o HDP v USA za 4Q. V únoru se reportu HDP dočkáme v Německu, v pátek budou reportovány německá data o CPI či míře nezaměstnanosti.

Ilustrativní foto: R. Clarida

USA

Ve Spojených státech bude nejsledovanější makroekonomickou událostí týdne report (kvartální i měsíční za leden) indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), který by podle konsensuálního analytického očekávání agentury Bloomberg měl v lednu meziročně vzrůst o 1,8 %, což je o 20 bazických bodů vyšší dynamika růstu v komparaci s prosincovým reportem. Nadále se však jedná o hodnotu nacházející se mírně pod 2% inflačním cílem centrální banky. Připomeňme, že právě PCE je indexem, který centrální banka Spojených států cíluje.

V úterý bude hovořit viceguvernér Fedu R. Clarida. Sledovat se budou komentáře o stavu americké ekonomiky a případná prohlášení o budoucím směřování měnové politiky. Žádná zcela konkrétní slova se však od centrálního bankéře pravděpodobně očekávat nedají.

Ve čtvrtek bude zveřejněn report PCE za celý 4Q kvartál, zatímco v pátek výše zmíněná data za měsíc leden. Ve čtvrtek se investoři dočkají také finálního reportu tempa růstu HDP USA ve 4Q.

Německo

V úterý bude zveřejněn finální report HDP za 4Q v Německu; v pátek budou zveřejněna také německá únorová data o CPI či míře nezaměstnanosti.

Ve středu bude veřejně vystupovat prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagarde.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.