Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Minutes Fedu

17.02.2020 | 15:14 0 Komentářů

V týdnu bude zveřejněn zápis ze zasedání FOMC Fedu na konci ledna. V pátek budou reportována data o CPI na území EMU.

„Minutes“ Fedu

Z makroekonomických událostí bude v tomto týdnu nejzajímavější pravděpodobně zveřejnění záznamu ze zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) Fedu, jež se uskutečnilo 28. a 29. ledna. Na zasedání FOMC rozhodl o ponechání cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate na stávající úrovni 1,50 – 1,75 %, přičemž současně došlo ke zvýšení úrokových sazeb, který jsou úročeny rezervy komerčních bank u centrální banky. Tato sazba byla v předešlých měsících v souvislosti s nečekaným vývojem na mezibankovním trhu v USA snížena.

Od tzv. „minutes“ se neočekává žádné velké překvapení co se diskuzí o kondici a výhledu americké ekonomiky týče; tudíž ani o budoucím směřování měnové politiky. Nejzajímavější částí záznamu může být aktualizace informací týkajících se právě probíhající revize měnové politiky, která uvnitř Fedu probíhá. Soudě dle komentářů samotných centrálních bankéřů se nejeví jako zcela nepravděpodobný určitý posun inflačního cíle k režimu pracující s historií, konkrétně se hovoří zejména o režimu cílování průměrné inflace, o němž jsme psali např. zde, a jenž funguje na podobných principech jako režim cílování cenové hladiny, který jsme popisovali zde.

Rozpočet EU

Vyjma „minutes“ Fedu stojí za zmínku také čtvrteční summit EU v Bruselu, na němž se bude vyjednávat o finální podobě rozpočtu na příštích sedm let. Prezident Evropské rady Charles Michel navrhuje pro období 2021 až 2027 rozpočet ve výši 1,07 % z hrubého národního důchodu EU, zatímco požadavek Evropského parlamentu je zhruba o 240 miliard eur výše, konkrétně na 1,3 % z hrubého národního důchodu EU.

Páteční míra inflace v EMU

Z nejzajímavějších tento týden příchozích makroekonomických dat zmiňme páteční CPI v eurozóně či PMI v Německu a Spojených státech v tentýž den.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.