Neděle 28. listopadu. Svátek má René.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Jednání bankovní rady ČNB, zasedání ECB

26.10.2021 | 15:04 0 Komentářů

Tento týden proběhne jednání bankovní rady ČNB, kde se očekává diskuze o výraznějším zvýšení úrokových sazeb. Ve čtvrtek se bude konat zasedání ECB, kde se budou projednávat základní kroky ohledně prosincového nákupu aktiv.

Dle výhledu ekonomů se růst v posledním čtvrtletí zpomalí zejména kvůli rostoucí inflaci. Především Německo čeká omezení výrobní produkce kvůli problémům v dodavatelském řetězci. Podle podnikatelských průzkumů se vývoj inflace jeví jako více znepokojivý zejména kvůli rostoucí ceně elektřiny a již zmíněným problémům v dodavatelských řetězcích. Americký FED v posledním kvartálu očekává lehké zpomalení ekonomické aktivity a ECB pravděpodobně začne projednávat základy pro velká rozhodnutí o nákupu aktiv, která budou přijata v prosinci.

Dnes v úterý se budou zveřejňovat data o spotřebitelské důvěře v USA. Podle analytiků z Bloombergu by mohla za říjen lehce poklesnout o 1 b. na 108,3 b. v důsledku vyšších cen benzinu způsobujících nižší disponibilní příjmy u nezaměstnaných, kterým skončily vyšší sociální dávky. Trh práce vyhlíží optimismus pro další období, který podporuje nízký počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Analytici přesto neočekávají, že by se reálný příjem zvýšil.

Ve středu 27.10. proběhne jednání bankovní rady ČNB. Podle jejího člena Tomáše Holuba je potřeba, aby ČNB nyní dále normalizovala úrokové sazby i přes pravděpodobné zpomalení ekonomiky v závěru roku kvůli uzavírce autoprůmyslu. Cílem je podle něho udržet na uzdě inflační očekávání veřejnosti, nalomené současnou vysokou inflací, aby nedošlo k roztočení mzdově-inflační spirály. Na listopadovém měnově-politickém jednání bankovní rady očekává diskusi o výraznějším zvýšení úrokových sazeb než o standardní čtvrtinu procentního bodu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v polovině října řekl, že inflace bude v příštích měsících kulminovat.

Ve čtvrtek ve 12:45 bude zasedat ECB a předpokládá se projednání základů pro důležitá prosincová rozhodnutí ohledně nákupu aktiv. Očekává se, že předsedkyně ECB Christine Lagarde nebude měnit názor, že nedávné vysoké hodnoty inflace pravděpodobně nepřetrvají. Samotné náklady na energie by mohly brzy vyvinout dostatečný cenový tlak na to, aby celková inflace překročila 2% cíl ECB. Evropská centrální banka bude pravděpodobně i nadále vnímat rizika pro ekonomiku jako ‚‚celkem vyrovnaná“, i když je pravděpodobnější, že dojde spíše k poklesu než ke zvýšení. Analytici z Bloombergu nepředpokládají změnu refinanční a depozitní sazby ECB. Refinanční sazbu odhadují na -0,5 % a depozitní sazbu na 0 %.

Dále se zveřejní data o podpoře v nezaměstnanosti v Americe. Analytici předpokládají pokračující pokles na 280 tis z předchozích 290 tis. Americké ekonomice stále chybí 5 mil. pracovních míst ve srovnání s únorovými daty z roku 2020, kde počet nezaměstnaných byl 5,7 mil.

pátek se bude řešit ekonomika eurozóny. Analytici předpokládají, že by v posledním čtvrtletí měl následovat růst stejně jako ve 3Q, avšak předpokládají jeho zpomalení. Ve 4Q očekávají růst o 2,1 %, tedy o 0,1 p.b. méně než ve 3Q. Pokrok ve vakcinaci v celé Evropě umožnilo znovuotevření spotřebitelských služeb ve 3Q. Analytici tvrdí, že pozvednutí v oblasti pohostinství a rekreace by mohlo zvednout HDP eurozóny až o 1,5 % v porovnání s předchozím čtvrtletím.

 

Zdroj: Bloomberg, ČNB

Marek Pokorný, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.