Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Index spotřebitelských cen (Německo, eurozóna), HDP (ČR)

03.01.2022 | 15:46 0 Komentářů

V prvním týdnu nového roku se dozvíme počty nezaměstnaných v Německu za prosinec 2021. V druhé polovině týdne se zveřejní údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA a spotřebitelských cenách v Německu. V pátek se dozvíme, jak si stál HDP v České republice spolu se spotřebitelskými cenami v eurozóně.

Varianta Omicron bude pravděpodobně ve většině zemích Evropy řádit i tento týden, což donutí vlády, aby udržovaly přísná ochranná opatření. Rychlé šíření ohrožuje vzpamatování ekonomiky, které je již tak oslabené kvůli prudce rostoucí inflaci a stagnujícím mzdám.

Sezónně očištěný počet nezaměstnaných v Německu se v listopadu snížil o 34 tis. na 2,43 mil. V úterý se dozvíme údaje za prosinec, které předpokládají další, avšak menší pokles nezaměstnaných o 15 tis.

Ve čtvrtek se v USA zveřejní data o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se, že k 1. lednu růst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zpomalí na 195 tis. z předchozí hodnoty 198 tis. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 25. prosinci dle odhadů poklesnou z 1716 tis. na 1695 tis. Z průzkumu společnosti Challenger, Gray & Christmas vyplývá, že v letošním roce společnosti zaměstnaly značně více lidí na dobu neurčitou, než sezónních pracovníků.

Zveřejní se rovněž data o spotřebitelských cenách v Německu. Meziročně se v prosinci očekává pokles inflace v tomto odvětví z 5,2 % na 5,1 %. Meziměsíčně se oproti listopadu očekává růst cen o 0,4 %.

pátek se dozvíme, jak si stál hrubý domácí produkt v České republice. Dle odhadů poroste mezikvartálně HDP stejně jako v předchozím období, a to o 1,5 %. V rámci meziročního srovnání se odhaduje růst 3,1 %, což by představovalo rovněž stejnou hodnotu.

Dále je na programu index spotřebitelských cen v eurozóně. Očekává se snížení jak celkové, tak i jádrové inflace ve srovnáním s rekordními listopadovými hodnotami. Celková inflace v segmentu spotřebitelských cen by měla dle prognóz zpomalit ze 4,9 % na 4,8 % a jádrová na 2,4 % z původních 2,6 %. V roce 2021 byly služby související s cestováním vystaveny vysoké inflaci a očekává se, že v prosinci se tento trend zpomalí.

Zdroj: Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.