Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Data z amerického trhu práce a zasedání ECB

05.03.2018 | 13:32 0 Komentářů

V tomto týdnu budou trhy v USA bedlivě sledovat nová data z tamního trhu práce. Od ECB se ve čtvrtek žádné kroky nečekají, klíčová bude spíše komunikace Maria Draghiho.

 Photo by Monika Flueckiger; Zdroj: Wikimedia Commons

Americký trh práce

V tomto týdnu přijdou ve Spojených státech data o kondici tamního trhu práce. Ekonomičtí analytici v konsensu očekávají, že americká ekonomika v únoru vygenerovala 205 tisíc pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti by podle odhadů měla ještě o 10 bazických bodů spadnout na 4,0 %. Po nečekaném meziročním růstu mezd v lednu o 2,9 % se očekává únorový růst o 2,8 %. Meziměsíčně by průměrná mzda měla vzrůst o 0,2 %.

Tříletá časová řada meziměsíčního růstu průměrné hodinové mzdy ve Spojených státech; Zdroj: Bloomberg

Centrální bankéři

Ve čtvrtek bude zasedat Evropská centrální banka. Od Maria Draghiho a spol. se neočekává žádná změna v programu nákupu aktiv, vůbec už ne v nastavení úrokových sazeb. Klíčové bude spíše sledovat tzv. forward guidance banky, tedy komunikaci ohledně vývoje budoucí měnové politiky v eurozóně.

Jednotlivé programy nákupu aktiv ECB. Od ledna banka nakupuje 30 miliard eur měsíčně.; Zdroj: ECB

Zasedat budou v tomto týdnu také centrální bankéři v Japonsku, Kanadě a Austrálii. Ani v jedné zemi se nečeká změna úrokových sazeb.

 

Zdroj: The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.