Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Čtvrteční zasedání ECB

06.09.2021 | 17:06 0 Komentářů

Kromě dnes zveřejněných dat o české sprnové míře nezaměstnanosti či německých podnikových objednávkách v červenci můžeme ve zbytku týdne očekávat řadu dalších makroekonomických událostí. Hlavní událostí bude zasedání ECB ve čtvrtek.

Z makroekonomických dat v Německu se zítra dočkáme sezónně očištěné průmyslové produkce. Meziměsíční změna za červenec je očekávána v podobě 0,8% růstu. ZEW průzkum očekávání by měl podle analytiků za září poklesnout o 9,6 b. na 30,8 bodu. ZEW průzkum současných podmínek očekávají analytici za totéž období vyšší o 4,7 b. na 34 bodech. Index CPI by měl dle očekávání v meziročním srovnání setrvat na 3,9 %.

V úterý se dozvíme, jaké meziroční změny doznaly v České republice maloobchodní tržby v červenci. Oslovení analytici očekávají růst o 3,6 %. V posledním dnu týdne budou zveřejněna data srpnového CPI. Ten by měl dosáhnout o 0,2 p.b. meziročně vyšší hodnoty, konkrétně 3,6 %.

Také v eurozóně se můžeme těšit na významná makroekonomická data v podobě sezónně očištěného HDP, v jehož případě analytici očekávají mezikvartální růst o 2 % a meziroční růst o 13,6 %, či ZEW průzkumu očekávání za září. Velmi sledovanou událostí bude čtvrteční zasedání ECB. Zatímco změna klíčových úrokových sazeb se neočekává, hlavním tématem bude nákup aktiv v rámci pandemického programu PEPP. Bude se jednat o první možnost ECB dokázat, že nastolenou strategii myslí vážně. Bloomberg Economics očekává, že tempo odkupu dluhopisů v rámci programu PEPP během čtvrtého kvartálu setrvá výrazně vyšší.

amerických dat bude ve středu zveřejněn index žádostí o hypotéky MBA k 3. září. Z trhu práce by měla ve čtvrtek přijít data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se mírný pokles z předchozích 340 tisíc na 335 tisíc. Index cen výrobců (PPI) bude reportován v pátek. Za srpen se očekává zpomalení meziměsíčního růstu z předchozího 1 % na 0,6 %.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.