Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Makroekonomický výhled pro tento týden: CPI v USA, Německu a eurozóně

12.03.2018 | 13:45 0 Komentářů

V tomto týdnu trhy budou bedlivě sledovat zejména data o americkém CPI. Inflace bude reportována také v Německu a eurozóně. V minulém týdnu byla pozornost trhů upřena na čtvrteční zasedání ECB. Banka měnověpolitickým rozhodnutím ani komunikací nijak nepřekvapila.

Data o americkém CPI

Z makroekonomických dat budou trhy v tomto týdnu bedlivě sledovat zejména úterní data o americkém CPI. Očekává se zpomalení meziměsíčního růstu na 0,2 % z předchozího 0,5 % v lednu. Naopak meziročně by růst CPI měl podle očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg zrychlit na 2,2 % z lednových 2,1 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní položky typu potravin a energií, by pak meziročně měla podle odhadů vzrůst o 1,8 %, tedy o stejnou procentuální hodnotu jako v lednu. Data o růstu amerických cen budou bedlivě sledována zejména v návaznosti na případnou reakci americké centrální banky, od které se v tomto roce očekávají tři, případně čtyři zvýšení cílového pásma pro mezibankovni sazbu federal funds rate. Ta je v současné chvíli na 1,25 % – 1,50 %.

Měsíční časová řada amerického CPI od začátku roku 2015 do současnosti; Zdroj: Bloomberg

CPI se dočkáme také v Německu a eurozóně

V tomto týdnu také kromě inflace z makreokonomických dat v USA za zmínku stojí maloobchodní tržby (středa) a sentiment spotřebitelů (středa). Dat o CPI se ve středu dočkáme také v Německu (očekávání růstu y-y o 1,4 %; HCPI očekávání růstu o 1,2 % y-y) a v pátek v eurozóně (očekávání růstu y-y o 1,2 %). V ČR se ve čtvrtek budou reportovat maloobchodní tržby či průmyslová výroba.

ECB v minulém týdnu

V minulém týdnu stálo za zmínku zasedání Rady guvernérů ECB. Banka ponechala sazby beze změny, v souladu s očekáváním také nadále oznámila pokračovat v programu nákupu aktiv v současné výši 30 miliard eur minimálně do konce září, případně déle bude-li třeba. Vynechána však byla poprvé věta o tom, že v případě nutnosti přistoupí banka k navýšení objemu nakupovaných dluhopisů. ECB také nadále komunikovala, že sazby zůstanou na současných nízkých úrovních i daleko za horizont ukončení programu nákupu aktiv.

Záznam z tiskové konference M. Draghiho po čtvrtečním zasedání Rady guvernérů ECB; Zdroj: ECB

 

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg, ECB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.