CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.821 +1,26%

CZK/£ 28.830 +0,73%

CZK/CHF 24.840 +0,45%

06. 06. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled pro tento týden: CPI (ČR, USA), HDP, zaměstnanost (eurozóna) + zasedání ECB

  

Nejočekávanější makroudálostí týdne je pravděpodobně páteční zveřejnění růstu amerického a českého indexu spotřebitelských cen. Zítra bude zveřejněn stav maloobchodních tržeb za duben pro ČR. Ve čtvrtek zasedá ECB, kde by měla potvrdit svůj plán ohledně utahování měnové politiky.

úterý se dozvíme, jaké meziroční změny dosáhly v České republice maloobchodní tržby za duben. Oslovení analytici očekávají zpomalený růst o 5 %, oproti 5,4 % v minulém období.

Dočkáme se také informace o stavu americké obchodní bilance. Její deficit se prudce zvýšil během března, kdy objem importu překonal export. Docházelo tak k hromadění zásob v zemi. Za duben očekávají analytici oslovení agenturou Bloomberg snížení schodku ze 109,8 mld. USD na 89,5 mld. USD.

Ve středu budou zveřejněna čísla o průmyslové výrobě v Německu za duben, jejíž nedávné slabé hodnoty do značné míry odráží výpadek v dodávkách kriticky důležitých komponentů, nikoliv však nedostatky v poptávce. Dle analytických predikcí má průmyslová produkce dosáhnout meziročně poklesu 2,4 %, což by oproti předchozím -3,5 % znamenalo zlepšení. Meziměsíčně se předpokládá růst 1,2 %.

Ve stejný den dorazí také data o změně zaměstnanosti a HDP z území eurozóny za první kvartál. U HDP je analytiky očekáván pro 1Q nezměněný meziroční růst 5,1 %. Mezikvartálně má dle jejich odhadů dojít k růstu 0,3 %.

Velmi sledovanou událostí bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde se sice zvýšení sazeb neočekává, avšak ECB by měla potvrdit svůj plán ohledně utahování měnové politiky, aby snížila inflaci.

REKLAMA

Dozvíme se také čísla ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA ke 4. červnu. Dle odhadů nové žádosti zrychlí na 206 tis. z předchozích 220 tis. Zveřejněn bude také stav pokračujících žádostí, které v předchozím období dosáhly 1309 tis.

pátek se zveřejní údaje o indexu spotřebitelských cen CPI v České republice za květen. V ČR se dle analytických predikcí očekává zpomalení růstu na meziměsíční bázi na 1,4 % z původních 1,8 %. Meziročně má však růst indexu CPI v květnu zrychlit na 15,5 %. Ve stejnou hodinu se také dozvíme hodnotu indexu importních a exportních cen za duben.

Údaje o vývoji inflace se dozvíme také z USA. Spotřebitelské ceny by se měly v květnu meziročně udržet na úrovni 8,3 %, jelikož nárůst cen energií a potravin kompenzuje pokles cen v jiných oblastech.

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.