Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Brexit, postoj EK k italskému rozpočtu či německé HDP

19.11.2018 | 09:36 0 Komentářů

V týdnu nezasedá žádná z velkých centrálních bank. V centru dění tak budou opět zejména politická témata. V nelehké pozici je premiréka VB T. Mayová. EK pravděpodobně opětovně zamítne italský návrh státního rozpočtu.

Zdroj: Ilovetheeu via Wiki Commons

Italský rozpočet Evropská komise pravděpodobně neschválí

V týdnu se opětovně bude vyjadřovat Evropská komise k italskému návrhu státního rozpočtu. Minulý týden italská vláda schválila na rok 2019 rozpočtový schodek ve výši 2,4 % HDP. Jedná se o trojnásobné zvýšení v komparaci s cílem předchozí vlády. Od Evropské komise se tak očekává opět zamítnutí italského návrhu. O tom, že Evropská komise návrh rozpočtu zamítne hovořil pro německý týdeník Der Spiegel již v minulém týdnu eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. Evropská komise dostala italský návrh na poslední chvíli v úterý v minulém týdnu. Na vyjádření má dva týdny, dá se tak očekávat, že stanovisko zveřejní v tomto týdnu.

Pokračování ságy brexitu

Oči (nejen) evropských investorů budou nadále upřeny do Velké Británie, kde v nelehké pozici bojuje premiréka T. Mayová, která se v minulém týdnu po zvěřejnění vyjednání dohody s Evropskou unií dočkala odstoupení dvou ministrů. Pokud návrh brexitové dohody neschválí parlament, vláda bude muset navrhnout další postup. V médiích se začíná diskutovat i o pozici samotné premiérky. Tu v týdnu čekají další vyjednávání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Německé HDP

Z makroekonomických dat v tomto týdnu stojí za zmínku zejména páteční konečný report německého HDP za třetí kvartál. Mezikvartální data by měla ukázat 0,2% pokles oproti druhému čtvrtletí tohoto roku. Meziroční data by v komparaci se třetím čtvrtletím roku 2017 měla ukázat 1,1% růst (po sezónním očištění). Velkou roli v reportu za třetí kvartál hraje zpomalení automobilového trhu, a to z velké části také v návaznosti na zavádění nových emisních standardů.

Týden bez centrálních bankéřů

Žádná z velkých centrálních bank v týdnu nezasedá.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.