Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Makroekonomický výhled pro tento týden: Americký trh práce, nezaměstnanost a inflace v eurozóně

02.04.2018 | 17:31 0 Komentářů

Makroekonomickým událostem bude tento týden dominovat report z amerického trhu, který bude zveřejněn jako obvykle první pátek v měsíci. Sledovat se bude především růst mezd kvůli vlivu na inflaci.

Makroekonomické události týdne

Úterý bude zajímavé především pro české ekonomy, jelikož bude zveřejněna revize HDP za 4Q (očekávání meziročního 5,2% růstu) a březnový index nákupních manažerů (očekávání: 57,6 b.). Zveřejněny budou také finální hodnoty PMI pro Německo a eurozónu.

Ve středu se dočkáme únorové míry nezaměstnanosti v eurozóně (očekávání poklesu o 0,1 p. b. na 8,5 %) a odhadu inflace, která by měla v březnu zrychlit na 1,4 %. Z amerických dat se potom čeká PMI ve službách, podnikové objednávky, objednávky kapitálových statků a změny zaměstnanosti ADP.

Ve čtvrtek nás čekají podnikové objednávky a PMI ve službách v Německu a eurozóně, americká obchodní bilance a žádosti o podporu. V pátek ráno německá a česká průmyslová produkce, české maloobchodní tržby a konečně report z amerického trhu práce.

Americký trh práce – očekává se nejnižší míra nezaměstnanosti od roku 2000

Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že americká ekonomika v březnu vytvořila 185 tis. pracovních míst a že míra nezaměstnanosti klesne o 0,1 p. b. na 4,0 %. Analytici Bloombergu poznamenávají, že v posledních letech tvorba pracovních míst v březnu zaostávala za konsensem i trendem.

Ostře sledované budou především mzdy, jelikož jsou významným faktorem ovlivňujícím inflaci a tedy i měnovou politiku. Za jeden z faktorů únorového poklesu trhů je považován právě report z trhu práce, podle kterého mzdy v lednu meziročně vzrostly o 2,9 %. Později byl lednový růst revidován na 2,8 % a v únoru růst mezd zpomalil na 2,6 %. Za březen se nyní čeká 2,7% růst, i když někteří ekonomové čekají dokonce 2,8 %.

Centrální banky

Ve středu zasedá australská centrální banka, od které se čeká ponechání sazby na 1,5 %.

V pátek se očekává projev předsedy Rady guvernérů Fedu Jeroma Powella o ekonomickém výhledu a zveřejnění zápisu ze zasedání ČNB.

V sobotu ekonomiku zhodnotí šéf chicagského Fedu Charles Evans.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.