Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Makroekonomický výhled pro tento týden

20.01.2020 | 11:12 0 Komentářů

V tomto týdnu na sebe velkou část pozornosti strhnout centrální banky, které budou rozhodovat v měnověpolitických otázkách. Více než 40 amerických společností z akciového indexu S&P 500 odhalí výsledky svého hospodaření za předchozí čtvrtletí a zajímavé bude také sledovat vývoj impeachmentu Donalda Trumpa. V Davosu se uskuteční již padesátý ročník Světového ekonomického fóra (WEF), jehož tématem je v tomto roce přístup podniků k životnímu prostředí.

Světové ekonomické fórum v Davosu

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý započne již padesáté zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Tradičně se ho zúčastní špičky světové politiky, ekonomové, podnikatelé i aktivisté. Česky premiér Andrej Babiš se ho v letošním roce nezúčastní. Svoji účast naopak potvrdil Donald Trump a po loňské rozpočtové krizi tak fórum znovu navštíví. Mezi další účastníky bude patřit Greta Thunberg, německá kancléřka Angela Merkelová a nová šéfka Evropské centrální banky. S odkazem na televizní stanici CNBC bude hlavním tématem otázka, jak zajistit ohleduplnější přístup firem ke klimatu. Právě nedávná zpráva WEF o globálních rizicích klade velký důraz právě na hrozby spojené s klimatickými změnami.

Impeachment Donalda Trumpa

Impeachment Donalda Trumpa by měl v tomto týdnu pokročit a senát by měl v úterý začít předkládat své argumenty. Prezident jmenoval Kenneth Starr, který vyšetřoval bývalého prezidenta Billa Clintona a harvardského profesora práva Alana Dershowitze do svého právního týmu.

Trump podle demokratů zneužil svého úřadu tím, že se snažil přinutit ukrajinskou vládu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soupeře Joea Bidena. Následné vyšetřování americký prezident podle žaloby překazil tím, že zakázal některým svým spolupracovníkům svědčit v Kongresu.

Americká výsledková sezóna

Banky svými výsledky daly pozitivní impuls hned startu výsledkové sezóny a během tohoto týdne se očekávají výsledky více než čtyřiceti firem zalistovaných v akciovém indexu S&P 500. Mezi ně patří například Netflix, Johnson & Johnson, Intel, IBM a dopravci jako United, Southwest a American Air Lines.

Centrální banky ve světě

Centrální banky Japonska a Kanady by během tohoto týdne měly zveřejnit svá měnověpoltická rozhodnutí.

Japonská centrální banka oznámí své rozhodnutí ohledně výše úrokové míry v úterý a očekává se, že k žádným změnám banka nepřistoupí.

Od Kanadské centrální banky se taktéž žádné změny neočekávají.

Evropská centrální banka

Evropská centrální banka zasedne poprvé v nové dekádě a rozhodne v měnověpolitických otázkách. Výsledky hlasování oznámí ve čtvrtek. Trhy počítají s jednotvárným výsledkem a od nové šéfky ECB se očekává odhalení momentální strategie ECB.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC, The Financial Times

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.