Čtvrtek 16. července. Svátek má Luboš.

Makroekonomický výhled pro tento týden

11.11.2019 | 14:12 0 Komentářů

Tento týden bude velmi bohatý, co se událostí týče. Důležitá řeč čeká Donalda Trumpa i Jerome Powella a dočkáme se důležitých ekonomických dat, jako je například HDP Německa.

V tomhle týdnu se dočkáme proslovu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa FEDu. Na straně Velké Británie se momentálně dohadují dvě hlavní strany ohledně utrácení a to částečně i v kontextu ekonomického růstu. V ranních hodinách jsme se dočkaly čerstvých čísel růstu tamější ekonomiky, která ukazují, že HDP Velké Británie ve třetím čtvrtletí vzrostlo mezikvartálně o 0,3 % (trh očekával +0,4 %) a meziročně o 1 % (trh očekával +1,1 %). Jednoprocentní meziroční změna představuje nejpomalejší tempo růstu tamější ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2010. Klidné investory nenechávají ani čísla HDP Německa, kterých se dočkáme již tento čtvrtek.

Španělsko se po nedělních volbách bude pokusit sestavit vládu. Ve volbách opět vyhráli tamější socialisté (PSOE), nicméně část svých křesel ztratily. Konzervativní strana (PP) skončila druhá a krajně pravicová strana Vox více než zdvojnásobila počet svých sedadel v parlamentu. Nově tak socialisté drží 120 křesel, konzervativci „Popular Party“ 88 a Vox 52 křesel. Ve středu by ve Spojených státech měla být zahájena veřejná slyšení o impeachmentu (žalobě) Donalda Trumpa. Čínské maloobchody mají v pondělí 11. listopadu největší puntík v kalendáři v roce, protože se v tamější zemi slaví tzv. Single´s Day – den určený k nakupování, který je populární zejména mezi mladými svobodnými lidmi, kteří tak oslavují hrdost svého „single“ stavu. Na Srí Lance v sobotu lidé půjdou k volebním urnám volit nového prezidenta.

Řeč Donalda Trumpa a Jerome Powella

První na řadu přijde americký prezident, který v úterý podá řeč k obchodní a ekonomické a hospodářské politice na „Economic Club of New York“. Bude zajímavé sledovat následnou reakci trhu, jelikož investoři budou bedlivě poslouchat a hledat vodítka dalšího vývoje dohody s Čínou.

Šéf FEDu ve středu podá řeč týkající se ekonomického výhled před hospodářskou komisí a ve čtvrtek před rozpočtovou radou. Očekává se, že Jerome Powell se nebude příliš odchylovat od rozhodnutí centrální banky v minulém měsíci, kdy došlo ke snížení úrokových sazeb, jež by prozatím mělo být dostatečné.

Erdogan navštíví USA

Americký prezident ve středu v Bílém domě přivítá tureckého prezidenta. Dvojice bude diskutovat vpád tureckého vojska do Sýrie proti kurdským jednotkám, jež vyvolal krizi v NATO.

Centrální banky

Ve středu o úrokové míře bude hlasovat novozélandská centrální banka. Ekonomové se spíše přiklání k scénáři, že tamější banka úrokovou sazbu sníží.

Ve čtvrtek zasednout hlavy centrálních bank v Mexiku, Egyptě a Filipínách.

V Mexiku se s ohledem na stabilní ekonomický vývoj spolu s inflací blízkou cíli dá očekávat, že úrokové sazby budou již po třetí v řadě sníženy. V Egyptě se očekává již letošní čtvrté snížení úrokových sazeb a na Filipínách jejich ponechání na stávajících úrovních.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.