Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Makroekonomický výhled pro tento týden

20.07.2020 | 15:08 0 Komentářů

V týdnu bude prim hrát finále jednání EU o rozpočtu a pomoci pandemií postiženým zemí. V USA se bude v Senátu schvalovat další fiskální pomoc či potenciální noví členové Rady guvernérů Fedu.

Schvalování Trumpových kandidátů do Rady guvernérů Fedu

V úterý bude v USA bankovní senátní rada finálně schvalovat nominace dvou potenciálních nových členů Rady guvernérů Fedu. Jedná se o Judy Shelton a Christophera Wallera, které Trump navrhl před několika měsíci. Zejména první zmiňovaná kandidátka byla terčem výrazné kritiky, a to ze strany odborné ekonomické komunity. Odpůrce její nominace našla také z řad obou politických táborů, její účasti v Radě guvernérů nefandí mnoho členů demokratů i republikánů.

Jednání o další podpoře v USA

V týdnu započne v americkém Senátu debata o v pořadí již pátem koronavirovém fiskálním balíčku. Demokraté volají po uvolnění dalších 3 bilionů dolarů, zatímco zástupci Bílého domu a republikáni navrhují o 2 biliony dolarů méně. Demokratická strana také navrhuje větší pomoc vládám jednotlivých států, kteří byly významně zasaženy šířením viru.

EU summit zatím bez výsledku

Na půdě EU se nadále jedná o schválení rozpočtu unie a také o parametrech chystaného balíčku pomoci státům vícero zasaženým pandemií. Víkendová jednání byla prozatím zklamáním, když k žádnému významnějšímu posunu nevedla. Pondělní příchozí zprávy měly o něco pozitivnější vyznění. O závěru jednání budeme informovat samostatným článkem.

Indexy nákupních manažerů

V týdnu budeme sledovat data o PMI napříč kontinenty, ve čtvrtek budou reportovány v Evropě i v USA. Očekává se jejich návrat nad hranici 50 bodů oddělující fázi růstu od kontrakce (relativně k minulému měsíci). Ve stejný den bude opět sledován report o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA. 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.