Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Makroekonomický výhled pro tento týden

20.04.2020 | 11:04 0 Komentářů

V týdnu budou nadále mnohé příchozí makroekonomické reporty přikovány k dlouholetým minimům. Ve čtvrtek bude jednat Evropská rada.

Makroekonomická data

Příchozí makroekonomická data budou opět v týdnu poodhalovat něco z efektů, jež probíhající pandemie a na ní navázaná opatření mají na kondici ekonomik napříč zeměkoulí. Není překvapením, že většina reportů se bude nadále pohybovat v blízkosti dlouholetých minim.

Za zajímavé zmiňme reporty PMI v Eurozóně (EMU) či Spojených státech, jež budou zvěřejněny ve čtvrtek. O den dříve pak budou reportována data o spotřebitelské důvěře v EMU, v úterý budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců v ČR. Ve stejný den také maďarská centrální banka hodlá upřesnit detaily programu nákupu aktiv (QE). Zapomenout samozřejmě nelze ani na další čtvrteční report žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dosud přibylo za poslední čtyři týdny přes 22 milionů žádostí. Ve čtvrtek by se dle konsensu analytiků oslovených agenturou Bloomberg měl tento počet navýšit o zhruba 4,5 milionů. V pátek budou v Německu reportovány indexy IFO.

Jednání Evropské rady

Patrně nejzajímavější událostí týdne bude čtvrteční jednání Evropské rady, na němž by se mělo jednat o koordinaci při financování opatření bojujících proti šíření viru a za následné rychlejší oživení ekonomik na starém kontinentě. Do hry se dostane i diskutovaná možnost tzv. eurobondů. Jejich realizace se však vzhledem k příchozím komentářům z řad zástupců některých členů Evropské unie nadále jeví jako nepravděpoboná. 

Návrat k brexitu a debata o uvolňování opatření v USA

Ve Velké Británii by v pondělí mělo dojít k obnovení jednání o brexitu. V USA pak lze nadále očekávat živou debatu ohledně horizontu uvolňování některých opatření, za což v poslední době horoval prezident Donald Trump. Ten však v pátek zároveň uvedl, že aby se zamezilo nové vlně nákazy, uvolňování opatření se musí dít po etapách, stát po státu, a to na základě dostupných dat. 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times; The Wall Street Journal

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.