Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Makroekonomický výhled: Od ČNB se čeká zvýšení sazeb, Fed ponechá sazby beze změny

29.04.2019 | 13:59 0 Komentářů

V tomto týdnu budou zasedat centrální bankéři v ČR, USA či Británii. Ke změně v nastavení měnově – politických sazeb by podle očekávání měla přistoupit pouze ČNB. V týdnu budou nadále pokračovat vyjednávání mezi Čínou a Spojenými státy o finální podobě obchodní dohody.

Centrální bankéři v akci

V tomto týdnu se do pozornosti médií dostanou centrální bankéři, a to jak doma, tak i v Evropě či v zámoří. Mimo to budou nadále pokračovat vleklá vyjednávání mezi zástupci Číny a USA.

České národní banka by podle očekávání analytiků měla ve čtvrtek přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, čímž by se hlavní měnově – politická sazba 2T repo dostala na 2 %.

Od amerického Fedu se naopak žádné změny v nastavení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate neočekávají. Členové federálního výboru pro jednotný trh (FOMC) zasednou v úterý a ve středu poprvé od zasedání, po němž Fed zveřejnil upravený výhled samotných členů FOMC (tzv. dot – plots) ve kterém tvůrci měnové politiky neočekávají v tomto roce žádné zvyšování sazeb (v minulém výhledu projektovali dvojnásobné zvýšení o 25 bazických bodů).

Měnově – politické rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb ve čtvrtek zveřejnění také Bank of England. Analytici očekávají, že sazby zůstanou beze změny.

Pokračující vyjednávání o obchodní dohodě

V týdnu budou pokračovat vyjednávání ohledně formy obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy, ke kterým by se měl připojit i ministr financí USA Steven Mnuchin. Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že jednání jsou ve finální fázi a do května by prezident chtěl vědět, zda se dohoda materializuje, či nikoliv.

Makroekonomická data

V závěru týdne budou trhy bedlivě sledovat dubnový report z amerického trhu práce. Podle konsensu oslovených analytiků se očekává nárůst počtu pracovních míst o 180 tisíc, v březnu americká ekonomika vygenerovala 196 tisíc nových pracovních pozic. Míra nezaměstnanosti by podle odhadu analytiků měla zůstat na 3,8 %. V pondělí budou v USA zveřejněna data o vývoji Fedem sledovaného indexu inflace PCE.

Co se evropských dat týče, za zmínku stojí úterní německá inflace dle indexu CPI či tempo růstu HDP v Eurozóně. CPI bude v pátek zveřejněna také pro celou EMU.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.