Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Makroekonomický výhled na tento týden

24.06.2019 | 15:30 0 Komentářů

Atmosféra mezi investory se tento týden nese především v duchu nadějí, že velmi očekávané setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Xi Jinpingem povede k průlomu kontroverzních obchodních jednání mezi nejdůležitějšími ekonomikami světa.

Zdroj: Bloomberg

Summit skupiny G20

Geopolitické napětí se v posledních dnech dostalo do centra pozornosti investorů, když Írán sestřelil americký dron, což vedlo k vyšším cenám ropy v rámci obav z rostoucího konfliktu.

Tento týden se na summitu G20 v Japonsku má také sejít americký prezident Donald Trump a čínský prezident Xi Jiping.

Donald Trump v minulém týdnu oznámil, že se bude konat „prodloužená schůzka“ s čínským prezidentem. Americký viceprezident Mike Pence v pátek uvedl, že v rozhovorech s Čínou se objevují známky pokroku, což dále zvyšuje naděje na průlom. Dvoudenní summit G20 začíná 28. června.

Rozhovory nastanou uprostřed stávající hrozby ze strany prezidenta Trumpa o tom, že uvalí cla na další čínské zboží v hodnotě 300 miliard USD, pokud se Washington a Peking nedomluví.

Mezitím ministři obrany NATO, mezi nimi Mark Esper, nedávno jmenovaný prezidentem Trumpem jako vedoucím představitelem Pentagonu, zahájí setkání 26. června v Bruselu v době eskalace napětí s Íránem.

Federální rezervní systém

Dále je investory aktuálně velmi sledován Federální rezervní systém, který minulý týden naznačil, že by mohl snížit úrokové sazby, aby bylo možné čelit ekonomickým nejistotám a mírnému růstu inflace.

SpaceX

SpaceX, společnost založená generálním ředitelem společnosti Tesla Elonem Muskem, plánuje vypustit 24. června dva tucty satelitů do vesmíru v rámci programu amerického ministerstva obrany.

Elon Musk tweetoval, že se bude jednat o nejtěžší odpálení vůbec. Nosná raketa Falcon Heavy se již zúčastnil dvou předchozích startů, ale příští týden bude prvním pro americkou armádu.

NASA bude akci vysílat živě na svých internetových stránkách.

Zdroj: Financial Times

David Halman
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.