Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Makroekonomický výhled: Inflace, nedostatek čipů postihuje evropské automobilky

11.10.2021 | 17:48 0 Komentářů

Tento týden očekáváme data průmyslové produkce eurozóny. Nejen německé automobilky přerušující výrobu ve svých továrnách z důvodu nedostatku čipů táhnou průmysl v Evropě směrem dolů. Ve středu budou také zveřejněna data o americkém CPI.

Evropa vstupuje do posledního kvartálu letošního roku s nepříliš pozitivním výhledem – zpomalujícím ekonomickým růstem a šplhající inflací. Průmysl v eurozóně patrně vykáže prudký pokles, globální nedostatek čipů výrazně dopadá především na německé automobilky. Problémy na dodavatelské straně však nejsou těmi jedinými, se kterými se musí vypořádat. Do karet jim nehrají ani rostoucí ceny energií. Ekonomické zotavení eurozóny je tak v ohrožení.

pondělí je z důvodu státního svátku Columbus Day uzavřen americký trh s dluhopisy. Zrak nejen českých investorů byl upřen na dnes zveřejněnou míru inflace v září, která překonala průměrná očekávání analytiků (více zde).

Úterý přinese data z britského trhu nezaměstnanosti, který by podle analytiků trhu měl pokračovat v zotavování. Míra nezaměstnanosti by podle odhadů měla mírně poklesnout z 4,6 % na 4,5 %. Očekáván je také německý index očekávání dle průzkumu ZEW v říjnu. Jeho hodnota by podle analytických odhadů měla klesnout o 3 body na 23,5 bodu.

Ve středu se dočkáme dat o srpnovém růstu HDP Velké Británie, jehož tempo by mělo podle analytiků Bloomberg Economics meziměsíčně zrychlit z červencových 0,1 % na 0,5 %. Růst průmyslové produkce je v srpnu očekáván ve výši 0,2 % v porovnání s červencem, meziročně se počítá s 3,3% vzestupem. Index spotřebitelských cen v Německu podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg nedozná za srpen žádné změny. Z USA se dozvíme změnu indexu spotřebitelských cen za září oproti srpnu. Analytici Bloomberg Economics očekávají růst o 0,4 %. Jádrový CPI by měl zaznamenat posun směrem vzhůru o 0,3 %. Meziročně očekává Bloomberg Economics vzestup o 5,4 % a jako příčinu rychlejšího růstu uvádí problémy na nabídkové straně a kombinaci přírodních katastrof s pandemickými omezeními a narušením výroby v Asii. Sledovanou středeční událostí bude také srpnová průmyslová produkce v eurozóně, která podle analytiků Bloomberg Economics poklesne meziměsíčně o 1,7 %. Vliv bude mít především výrazný pokles produkce v Německu o předpokládaných 4,1 %, hlavním tahounem dolů jsou automobiloví výrobci. Nepomohl tak ani silný vstup eurozóny do třetího kvartálu.

Ve čtvrtek budou jako každý týden zveřejněny nové a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Nové žádosti by podle Bloomberg Economics měly z důvodu ústupu počtu případů covid-19 a díky vyšší ekonomické aktivitě poklesnout z předchozích 326 tisíc na 300 tisíc.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.