CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

30. 05. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled: HDP (ČR), index CPI, index PPI (eurozóna)

  

Mezi důležité makroudálosti zveřejněné v tomto týdnu patří vývoj českého HDP, který se dozvíme zítra. Jak si v květnu stála inflace v EU bude zveřejněno ve středu. Vývoj výrobních cen PPI v eurozóně, u kterých se očekává nárůst, bude uveřejněn ve čtvrtek dopoledne.

Dnes odpoledne bylo zveřejněno předběžné tempo růstu spotřebitelských cen v Německu za květen, které se meziročně zvýšilo na 7,9 % oproti očekávaným 7,6 %. Meziměsíčně se index CPI zvýšil o 0,9 %, čekalo se zvýšení o 0,5 %.

úterý v 9 hodin dopoledne se zveřejní data o změně HDP v České republice. Analytici předpokládají, že meziroční růst v 1Q zůstane nezměněn na úrovni 4,6 %. Mezikvartálně je očekáván růst o 0,7 %, což je rovněž v souladu s analytickým konsensem.  Dozvíme se také dubnovou meziroční změnu peněžní zásoby M2.

Jednou z nejdůležitějších makroudálostí je středeční zveřejnění vývoje inflace v Eurozóně, u které se očekává pokoření dalšího rekordu, což začíná Evropskou centrální banku ujišťovat v odhodlání ke zvýšení úrokových sazeb, kterému se dlouho bránila.

Květnová inflace v eurozóně má dle analytických predikcí dosáhnout 7,7 % při očekávání 7,5 %. Meziměsíčně se očekává zvýšení o 0,6 % při stejných odhadech. Jádrová inflace (bez započítání cen energií a potravin) má v květnu dosáhnout 3,6 % (konsensus 3,5 %).

Ve čtvrtek dopoledne se uveřejní data o vývoji výrobních cen PPI v eurozóně za duben. Podle analytických odhadů růst výrobních cen na meziroční bázi zrychlí z 36,8 % na 38,6 %. Meziměsíčně je předpokládán pokles růstu z 5,3 % na 2,3 %.

REKLAMA

Dorazí také čísla ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA k 28. květnu. Dle predikcí nové žádosti zůstanou na úrovni 210 tis. Dozvíme se rovněž hodnotu pokračujících žádostí, které v předchozím období dosáhly 1346 tis.

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.