Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Makroekonomický výhled: Data o HDP a inflaci v USA, předseda Rady guvernérů Powell před Kongresem

26.02.2018 | 12:00 0 Komentářů

V tomto týdnu jsou napořadu data o americkém HDP a inflaci (PCE). Jay Powell bude hovořit před Kongresem. Eurem můžou v tomto týdnu hýbat zejména politické události v závěru týdne. Konkrétně italské volby a hlasování německých sociálních demokratů o koalici s Angelou Merkelovou.

Data ve Spojených státech

Z makroekonomických událostí bude tento týden nejzajímavější dění ve Spojených státech. Jednak se v průběhu týdne dočkáme bedlivě sledovaných dat o Fedem sledované inflaci PCE, kde se čeká meziměsíční zrychlení na 0,3 % z předchozího 0,2 %. Dalším důležitým ukazatelem o kondici americké ekonomiky budou i upravená data o HDP, kde se očekává meziroční růst o 2,5 %. První předběžný údaj o HDP byl o deset bazických bodů výše.

Reportu se v týdnu v USA dočká také výrobní sektor a sektor realit.

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell bude hovořit před Kongresem

Investoři budou kromě makroekonomických dat sledovat také první projev nového předsedy Rady guvernérů Jay Powella v Kongresu. Vesměs se očekává, že Powell nepřijde s ničím překvapivým a zopakuje, že Fed nadále očekává, že inflace se blíží v souladu s forecastem směrem k 2% cíli a centrální banka tak hodlá pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb.

Evropa

Mimo Spojených států se dočkáme v týdnu také například dat o inflaci (CPI) v Německu a v celé eurozóně (úterý) či českého HDP (pátek). O víkendu pak v Itálii proběhnou parlamentní volby, kde se podle průzkumů očekává vítězství středo-pravicové koalice v čele se stranou Silvia Berlusconiho Forza Italia. Na druhém místě se pak očekává hnutí 5 hvězd, přičemž až třetí by dle odhadů měla skončit středo-levicová koalice v čele s dnes vládnoucí demokratickou stranou. Průzkumy také predikují, že ani jedno z výše zmíněných seskupení však nezíská v žádné z komor parlamentu potřebnou většinu a následovala by tak složitá jednání o koalici.

O víkendu se také Evropa dočká hlasování německých sociálních demokratů o koalici s Angelou Merkelovou. V případě negativního stanoviska ze strany členů strany hrozí v Německu předčasné volby. Pro euro tak bude tento týden velmi zajímavým, zejména pak jeho závěr.

V závěru minulého týdne hovořil o měnové politice v ČR také guvernér zdejší centrální banky Jiří Rusnok.

 

Zdroj: The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.