Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Makroekonomický výhled

11.05.2020 | 12:37 0 Komentářů

Během tohoto týdne se dozvíme

V následujícím týdnu bude pokračovat rozvolňování světových ekonomik. Evropa a Spojené státy tak budou nadále uvolňovat zavedená omezení.

Centrem pozornosti bude HDP Německa a Velké Británie, zatímco ke konci týdne zveřejní maloobchodních tržby Spojené státy a Čína.

Zároveň řada společností zveřejní výsledky svého hospodaření za uplynulé čtvrtletí.

Rozvolňování opatření

Boris Johnson připravuje plán na postupné rozvolňování zavedených opatření ve Velké Británii.

McDonald v tomto týdnu již bude opět doručovat objednávky ve VB, zatímco technologická společnost Apple ve Spojených státech opět otevře několik ze svých provozoven. V pondělí budou otevřeny provozovny v Boise a Idaho, později během toho týdne pak provozovny v Jižní Karolíně, Alabamě a Aljašce.

Disneyland v Šanghaji se znovu otevře. Kapacita návštěvníků bude omezena na méně 30 %.

Ve Španělsku v pondělí začne tzv. „první fáze“ rozvolňování. Restaurace a bary od začátku týdne tak již mohou obsluhovat hosty na venkovních zahrádkách a některé obchody můžou otevřít pro maximální počet 10 lidí.

Těžce zasažené oblasti jako Madrid nebo Barcelona si budou muset počkat nejméně týden na zmírňování omezení.

Španělsko, které patří mezi země, jež byly virem nejhůře zasaženy, doufá v počátek zmírňování opatření na konci června nebo v půli července.

Francie uvolní některá svá nejpřísnější opatření a umožní tak více aut na ulicích a otevřeních některých obchodů.

Varováním může být, že Seoul, hlavní město Jižní Koreje, tento týden opět zavede sociální odstup poté, co bylo objeveno několik nových případů nákazy v oblasti, kde je několik nočních klubů. Korea se tak snaží předcházet možné druhé vlně nákazy.

Centrální banky

Důležitým bodem v kalendáři na tento týden bude středeční diskuse s guvernérem FEDu, který na webináři bude diskutovat ekonomické výzvy, který americká centrální banka čelí v době COVID-19.

Ve středu zasedne bankovní rada novozélandské centrální banky. Ta by dle očekávání měla ponechat úrokové sazby na současných úrovních.

Mexická centrální banka má naplánované měnověpolitické zasedání na tento čtvrtek. Očekává se, že přistoupí ke snížení úrokových sazeb o 50bps (0,5 %).

Běloruská centrální banka bude mít zasedání ve středu, egyptská ve čtvrtek a v Ghaně bankovní rada ke stolu zasedne v pátek.

Ekonomická data

V tomto týdnu zveřejní svá ekonomická data řada ekonomik napříč Evropou. Mezi ty nejžhavější se řadí středeční HDP Velké Británie a čtvrteční HDP Německa.

V konsensu se očekává meziroční pokles německé ekonomiky o 2,3 % v prvním kvartálu. To by byla nejhorší výkonnost tamějšího hospodářství od globální finanční krize v roce 2009.

Meziroční pokles britské ekonomiky se v konsensu očekává ve výši 2,5 %.

Britská centrální banka v minulém týdnu zveřejnila analýzu, dle které prognózuje, že současná pandemie způsobí nejhorší výkonnost britské ekonomiky za posledních 300 let.

Čísla HDP zveřejní v tomto týdnu také Nizozemsko, Norsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Na jaká další čísla se zaměřit?

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Počet nových žádostí od počátečního rapidního vzestupu klesá a bude zajímavé sledovat, zdali tento trend bude pokračovat i nadále.

Pátek

Čína zveřejní čísla malobochodních tržeb, investic a průmyslové produkce.

Maloobchodní tržby USA v březnu poklesly o 8,7 %, což představuje největší pokles od roku 1992.

Zdroj: The Financial Times, St. Louis Fed

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.