Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Makroekonomické události tohoto týdne: Zasedá BOE, Trump rozhodne o osudu jaderné dohody

07.05.2018 | 16:55 0 Komentářů

Očekává se, že BOE ponechá úrokové sazby beze změny na 0,5 %. Prezident Trump do 12. května rozhodne o budoucnosti jaderné dohody s Íránem. Ve čtvrtek v České republice vyjdou data o vývoji inflace. Očekává se mírná akcelerace. V USA budou zveřejněna čísla z trhu práce.

BOE by měla ponechat úrokové sazby na 0,5 %

V listopadu minulého roku BOE zvedla úrokové sazby poprvé za více než deset let a v únoru banka tvrdila, že bude možná muset sazby zvyšovat rychleji kvůli dlouhodobým problémům s produktivitou. Ke konci minulého měsíce ovšem data ukázala, že HDP v prvním kvartále rostlo nejpomaleji za 5 let kvůli silné zimě a nejistotě ohledně brexitu. Inflace také zklamala, když se propadla více, než se čekalo. Ekonomové oslovení agenturou Reuters proto očekávají, že BOE ponechá tento měsíc úrokové sazby v pásmu 0,25-0,50 %.

Nicméně stále se předpokládá, že inflace zůstane nad 2% cílem banky i nadále a kvartální růst HDP dosáhne 0,4 %. V tomto případě by rozhodnutí ponechat sazby beze změny znamenalo pouhé odložení úrokového hiku a nikoli naprosté upuštění od postupné měnové restrikce.

Donald Trump rozhodne o jaderné dohodě

V sobotu 12. května vyprší lhůta, do které může Donald Trump prodloužit o další 4 měsíce uvolnění hospodářských sankcí proti Íránu. Donald Trump již ale avizoval, že uvolnění sankcí prodlouží jen v případě, že dojde ke znovuprojednání dohody, což Írán zcela odmítá.

Ve čtvrtek data o inflaci v ČR a trhu práce v USA

Očekává se, že index spotřebitelských cen v květnu meziročně vzrostl o 1,8 % a meziměsíčně o 0,1 %. V USA vyjdou statistiky nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se 219 tisíc nových žádostí a 1,8 milionů pokračujících žádostí.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.