Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Makroekonomické události tohoto týdne: Summit EU po volbách do EP či data za inflaci a HDP v EU

27.05.2019 | 14:38 0 Komentářů

V úterý se bude konat summit EU, na kterém bude tématem obsazení klíčových pozic ve strukturách EU. V průběhu týdne získáme přesnější čísla za květnou inflaci (SRN, FR, IT, SP) a za HDP v 1QY19 (ČR, FR, IT). V úterý pak přijdou ukazatele ekonomického sentimentu a podnikatelského klimatu. Za USA budou zveřejněna čísla ze šetření spotřebitelské jistoty (úterý) či osobní příjem a výdaje (pátek).

Evropský parlament

Po víkendových volbách je již rozhodnuto, kdo usedne v lavicích v Evropském
parlamentu. A kdo obsadí klíčové funkce politické struktury EU,
může být v určitých případech jasné už po úterním summitu.
Zdroj foto: Wikimedia Commons

Dění po volbách do Evropského parlamentu
Volby jsou již za námi a nyní zbývá už jenom rozdělit klíčové posty v evropské politice. Již zítra v úterý se bude konat summit, na kterém již představitelé jednotlivých států budou moci diskutovat nad tím, koho si představují na pozicích například v Evropské komisi.

Makroekonomická data a ukazatele
Tento týden se nám do ruky dostanou data za inflaci u několika evropských zemí: ve středu to bude ta francouzská, ve čtvrtek španělská a v pátek italská a německá inflace. U všech se pak předpokládá pokles meziroční míry inflace, ve Francii by tak mělo dojít k poklesu dubnových  1,5 % na 1,3 %, ve Španělsku pak ke snížení 0,4 p.b. na 1,2 % , italská inflace pak pravděpodobně zpomalí z 1,1 % na 0,9 % a Německo se ocitne asi opětovně pod 2 % cílem, když se očekává snížení cenové dynamiky na 1,4 %. K cenové akceleraci pravděpodobně v dubnových číslech totiž zapůsobil velikonoční efekt, který vyprchal v nenovějších datech.

V některých zemích EU k tomu můžeme také očekávat data za hlavní makroekonomický agregát: HDP. U francouzské ekonomiky se očekává, že závěrečné čtení potvrdí, že její domácí produkt vzrostl v prvním čtvrtletí zhruba o 0,3 %. Analytici z agentury Bloomberg pak očekávají, že konečná čísla za italský HDP v 1Q potvrdí, že tamní hospodářství se již dostalo ze spárů recese. V pátek pak pravděpodobně Český statistický úřad potvrdí, že naše ekonomika vzrostla za první kvartál o 2,5 %.

Za eurozónu nesmíme také zapomenout na úterní ukazatele ekonomického sentimentu a podnikatelského klimatu.

V USA budou zveřejněna čísla ze šetření spotřebitelské jistoty (úterý) či osobní příjem a výdaje (pátek).

 

Zdroj: Bloomberg, The Finacial Times

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.