Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Makroekonomické události tento týden ve znamení centrálních bank a bilaterálního jednání

10.09.2018 | 16:52 0 Komentářů

Tento týden se bude nést ve znamení zasedání ECB a BOE, které budou rozhodovat o nastavení úrokových sazeb a vývoji kvantitativního uvolňování. Americký Fed vydá béžovou knihu s komentáři centrálních bankéřů ohledně stavu americké ekonomiky. Rušno bude také na poli bilaterálního jednání.

Začátek týdne pod taktovkou bilaterálního jednání

Ruský prezident Putin a japonský premiér Abe dnes mají diskutovat na Východním ekonomickém fóru o vzájemných ekonomických aktivitách na sporných ostrovech Kurily, Korejském poloostrově a v pacifickém regionu.

Mezitím v Bruselu přední američtí a evropští představitelé pro obchod Cecilie Malmstrom a Robert Lighthizer budou hledat společnou cestu ke snížení vzájemných obchodních bariér.

Američtí představitelé pro Severní Koreu budou do 15. září v Soulu, Pekingu a Tokiu pokračovat ve snaze verifikovat dohodu o denuklearizaci severní části Korejského poloostrova.

V Montevideu se sejdou zástupci Evropské unie a obchodního sdružení Mercosur, jehož zakládajícími členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, aby završily jednání o obchodní dohodě mezi těmito dvěma bloky. Po několika jednáních z tohoto roku ovšem naděje na výrazný průlom blednou.

Česká inflace za srpen a komentář ČNB

Dnes český statistický úřad zveřejnil čísla o vývoji inflace. V meziroční komparaci index CPI v srpnu vzrostl o 2,5 %, čekal se růst o 2,4 %.

Podle komentáře ředitele měnové sekce ČNB Tomáše Holuba České národní banky se inflace nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v srpnu meziročně zvýšily o 2,4 %. Inflace byla v srpnu o 0,1 procentního bodu pod prognózou ČNB.

Zveřejněná data potvrzují kvalitativní vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní jsou celkové fundamentální inflační tlaky silné a krátkodobě ještě dále vzrostou, zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou v tuzemské ekonomice.

Béžová kniha Fedu

Ve středu americká centrální banka vydá béžovou knihu popisující stav americké ekonomiky ve 12 distriktech Fedu. Červencové vydání naznačovalo, že američtí průmyslníci se potýkají s vyššími cenami a výpadky v dodavatelských řetězcích v důsledku nové obchodní politiky. Očekává se, že pokračující celní válka se v srpnovém vydání dále promítne.

Jednání ECB a BOE

Ve čtvrtek bude ECB a BOE rozhodovat o svých úrokových sazbách. ECB také vydá novou prognózu, která by mohla naznačit, jaký vliv má Trumpova celní válka na inflaci a hospodářský růst.

Bank of England zvedla úrokové sazby minulý měsíc na 0,75 % a pravděpodobnost dalšího hiku je velmi nízká.  V případě ECB se čeká, zdali banka potvrdí plán příští měsíc zredukovat objem měsíčně nakupovaných aktiv na 15 mld. euro ze současných 30 mld. euro. Program nákupu aktiv by podle tohoto plánu měl být zcela zrušen na konci roku.

Zdroj: Bloomberg, Financial Times, ČNB

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.