Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Makroekonomické události pro tento týden: U kormidla centrální banky

30.07.2018 | 15:55 0 Komentářů

Tento týden budou v centru pozornosti centrální banky Japonska, USA, Velké Británie a České republiky.

Pondělí

Dnes 30. července se americký ministr zahraničí Michael Pompeo účastní schůzky ministrů zahraničí Sdružení národů jihovýchodní Asie v Singapuru, kde by se také mohl potkat se zástupci Severní Koreje a případně i s íránským ministrem zahraničí.

Dnes také zahájily jednání Spojené království a Čína, které podle nejnovějších zpráv zvažují smlouvu o volném obchodu. Ministr zahraničí Spojeného království Jeremy Hunt jednal se svým čínským protějškem Wang Yi. Potká se také s premiérem Li Keqiang a členem politbyra Yangem Jiechiem.

Úterý

V úterý japonská Bank of Japan rozhodne o vývoji své měnové politiky a to zejména o podobě svých měnových stimulů. Šíří se spekulace, že BoJ zítra přistoupí k omezení těchto stimulů. Na dluhopisovém trhu japonská centrální banka naposledy intervenovala dnes, aby tak zajistila, že se výnosy bondů budou držet v cílovém pásu. Výnosy desetiletého dluhopisu se vyšplhaly na 0,11 %, nejvyšší hodnotu od února 2017 tak, jak investoři sází na to, že centrální banka svou měnovou politiku pozmění.

Ve Spojených státech bude v úterý zahájeno dvoudenní jednání Federálního výboru pro otevřený trh americké centrální banky. Očekává se, že cílová míra federálních prostředků zůstane nezměněna v rozmezí 1,75 – 2 %, aby poté byla zvýšena na zářijovém jednání o 25 bazických bodů na 2 – 2,25 %. Centrální banka tento rok zvedla úrokové míry dvakrát a naznačila další dva úrokové hiky ve zbytku roku a tři úroková zvýšení v roce 2019.

Ze statistických dat bude pozorně sledována zejména čísla o vývoji HDP eurozóny za druhý kvartál. Očekává se mírné zpomalení meziročního růstu na 2,2 % z předchozích 2,5 %.

Čtvrtek

Ve čtvrtek rozhodne o vývoji úrokových sazeb Bank of England a Česká národní banka. Očekává se, že BoE přistoupí ke druhému zvýšení úroků od listopadu na 0,75 %. Zároveň centrální banka zveřejní zprávu o inflaci.

V případě čtvrtečního jednání bankovní rady ČNB panuje široký konsens, že dojde ke zvýšení čtrnáctidenní repo sazby o další čtvrtinu procentního bodu na 1,25 %. Šéf měnové sekce ČNB Tomáš Holub nezvykle okomentoval, že nová prognóza ukáže výrazný nárůst trajektorie sazeb v důsledku slabší koruny a větších inflačních tlaků plynoucích z domácí ekonomiky. Květnová prognóza předpokládala posilování koruny vůči euro, to se však vlivem globálního sentimentu nestalo i přes červnové zvýšení úrokových sazeb.

Pátek

V závěru týdne vyjdou data o stavu amerického trhu práce za červenec a obchodní bilance za červen. Analytici očekávají, že nezaměstnanost po minulém překvapivém nárůstu na 4 % poklesla na 3,9 %. Obchodní bilance by měla podle očekávání skončit v deficitu 46,1 mld. USD.

Zdroj: Bloomberg, Financial Times, Wall Street Journal, ČNB

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.